Diesel is nu 'echt een ding' bij onderwerken
Het gebruik van groenbemesters wordt flink gestimuleerd vanuit de wetgeving en met het oog op efficiëntie. Behalve dat het chemie beperkt, zorgt goed onderwerken ook voor een goede vertering, waardoor je kunt besparen op de mestgift. Het alternatief voor chemie heeft nu vooral de dieselkosten flink tegen zich.
Op een demobedrijf in de Hoeksche Waard groeide de groenbemester zo hard dat een deel alvast met chemie werd aangepakt. Toch werd daar onlangs een gevarieerd palet aan machines getoond die de groenbemester kunnen verkleinen. Zo waren veertand-, precisie- en schijvencultivators aan het werk te zien, maar ook diverse biomulchsystemen en overtopfresen.
Om precies te zijn, waren de volgende machines te bekijken op het Zuid-Hollandse bedrijf: de Güttler Super Maxx, Carre Urasi, Saphir Allstar Longline, Concept Agri Biomulch, Kuhn Biomulch, Väderstad Carrier, Treffler TFA 300-frontcultivator, Baselier-overtopfrees, het Koeckhoven-systeem met kopeg en de 4 Disc met Messenwals van Agri Bio Solutions.
De Lemken Rubin 9-schijveneg met grote schijven van 64 centimeter doorsnede reed als eerste diagonaal over het veld met de doodgespoten groenbemester en de nodige rijsporen. Daarna volgde de rest. Telkens werd door de organisatoren met een handhark of schoffel wat losse grond opzij gelegd, om te zien hoe vlak en op welke diepte de machine had gewerkt.
Werk eerst heel ondiep, zodat het gewas in het groeipunt wordt geraakt
Twee werkgangen
Het viel expert Christoffel den Herder van Ceres Horti Advice op dat het soms lastig is om in één werkgang een goed resultaat neer te zetten, met de gewenste zeer ondiepe werking. Op het perceel waren immers ook sporen tot 10 centimeter diep te verwerken. Voor veel brede en niet-aangedreven machines is het beter om twee keer een bewerking te doen.
Den Herder: 'Een veelgemaakte fout is dat eerst diep wordt gewerkt. Dan leg je de plant om en blijft er grond aan de kluit zitten, waarmee die weer door kan groeien. Het is beter om eerst heel ondiep te werken, zodat het gewas in het groeipunt wordt geraakt en kan uitdrogen en afsterven. Daarna kan in een tweede ronde dieper worden gewerkt om de sporen op te heffen.'
Veel fabrikanten sloten zich daarbij aan en vertelden bijna allemaal hoe ondiep en vlak hun machine is af te stellen. Hoe ondieper, hoe beter, is de gedachte. 'Maar je kunt de machine slechts zo vlak afstellen als het perceel is', aldus Den Herder.
Daarmee wordt het dus ook belangrijker hoe de groenbemester is ingezaaid en hoe het veld is achtergelaten in het najaar. Rijsporen zijn bij een ondiepe werking van bijvoorbeeld 3 centimeter een groter probleem dan wanneer op 10 tot 12 centimeter diepte wordt gewerkt. Bij een diepere bewerking blijf je altijd zwarte grond maken.
Ondanks dat het voor alle machines makkelijk werken was op de doodgespoten groenbemester, leken de biomulchers en overtopfresen net werk af te leveren. Zoals de biomulcher van Kuhn, die de grond ver naar achteren gooit, en de Concept Agri, die deze stroom kan sturen met een klep.
Hoger dieselverbruik
Zeker de dieper werkende Baselier-frees en Moreni-kopeg van Koeckhoven maakten de grond mooi zwart. De Baselier begraaft de gewasresten met een rijsnelheid van 3,5 kilometer per uur. Behalve de lage rijsnelheid betekent de aangedreven bewerking doorgaans ook een kleine werkbreedte en dus een hoger dieselverbruik.
Alleen de Moreni-kopeg had een werkbreedte van 6 meter. Een belangrijk argument, zeker in tijden van extreme dieselprijzen. 'Diesel is echt een ding nu', stelt Den Herder. 'We moeten maar hopen dat de prijs na de oorlog weer rap zakt.'
De 4 Disc van Agri Bio Solutions blijft bijzonder. De hydraulisch aangedreven schotels draaien tijdens het werk met één omwenteling per seconde en snijden zo de bovenste schil van de teeltlaag af en de groenbemester bij de wortel door. Volgens verkoper Martin Heerema vraagt de machine maar 45 liter olie per minuut. Deze is dus aan te drijven door een relatief lichte trekker.
Voor veel niet-aangedreven werktuigen geldt dat hoe harder er wordt gereden, hoe beter het werk is. Met rijsnelheden tot 12 kilometer per uur wordt de groenbemester met wortel en al luchtiger weggelegd en zal deze sneller uitdrogen en afsterven, met minder kans op herkiemen.
Bekijk meer over:
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners
Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-

Gewichtblok 900 kgTOP zwart
Gebruikt, P.O.A.
-

Topcon Automatisch stuursysteem RTK
Gebruikt, P.O.A.
-

Vicon Fanex 904 schudder (BEN) #778456
Gebruikt, P.O.A.
-

John Deere 6R 195 trekker (REU) #780585
Gebruikt, € 160.000
Vacatures
(Senior) Consultant Transitie Landelijk gebied
Deloitte Nederland - Amsterdam
Weer
-
Vrijdag19° / 8°5 %
-
Zaterdag16° / 7°50 %
-
Zondag15° / 5°15 %














