Kan ruggenteelt ziekten in hyacinten beperken?
Op het Demoveld Bollenstreek in het Zuid-Hollandse Hillegom is afgelopen najaar een bollenteelt op ruggenteelt aangelegd. Volgens Greenport Duin- en Bollenstreek is deze alternatieve teeltmethode wellicht schoner en duurzamer, meldt het strategische samenwerkingsverband in een nieuwsupdate.
Ruggenteelt wordt doorgaans niet meer toegepast in de bollenteelt en zeker niet op zandgronden. Hyacintenteler Henk Verdegaal, Agrifirm-GMN en Loonbedrijf Gebroeders De Groot uit Noordwijkerhout zien kansen vanwege de combinatie van ruggenteelt met een fertigatiesysteem. De fertigatieslangen zijn eind december aangelegd voor de watergift en de bemesting van de geplante hyacintenbollen.
Verdegaal heeft voor ruggenteelt gekozen omdat deze teeltmethode gedeeltelijk mechanische onkruidbestrijding mogelijk maakt. Door het regelmatig schoffelen en/of aanaarden van de ruggen verstikt het onkruid en krijgt het veel minder kans om te groeien. Daarnaast zou een mogelijk positief effect kunnen zijn dat door de onbeteelde stroken tussen de ruggen de verdamping wordt bevorderd. Daarmee neemt de kans op botrytis af. Ook kan de hogere positie van de bollen ten opzichte van het maaiveld de kans op phytiumschade beperken.
Gevoelig voor geelziek en snot
De initiatiefnemers van de proef hebben gekozen voor hyacint in combinatie met fertigatie omdat dit gewas gevoelig is voor geelziek en snot. Beide bacteriële ziekten geven bij traditionele beregening verspreidingsrisico. Bij een fertigatiesysteem wordt dit risico aanzienlijk beperkt, is de verwachting.
Bijkomend voordeel van fertigatie is dat de bemesting beter is te reguleren. Doorgaans vormt kunstmest in granulaatvorm de basis voor stikstofbemesting in hyacinten. Daarbij is het cruciaal dat het regent. Zonder neerslag wordt de stikstof niet opgenomen door de plant en bij te veel regen spoelt de nutriënt uit. Bij fertigatie is de kans op stikstofuitspoeling kleiner en neemt het stikstofrendement toe.
Bekijk meer over:
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners
Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-

Case IH PUMA 165MC
2019, P.O.A.
-

JOHN DEERE X167 ZITMAAIER (ZUI) #692192
Gebruikt, € 5.417
-

Steketee cultivator 4,5 meter (SOM) #776171
Gebruikt, P.O.A.
-

Gewichtblok 1450 kg TOP
Gebruikt, P.O.A.
Vacatures
Administratief medewerker Akker,- Land of Tuinbouw
Wageningen University & Research - Wageningen
Voorzitter vakgroep Geitenhouderij
LTO Nederland - NL
Bestuurslid Vakgroep Konijnenhouderij
LTO Nederland - NL
Directeur Verenigingsbureau VAB
VAB - NL
Weer
-
Zaterdag11° / 7°60 %
-
Zondag11° / 8°80 %
-
Maandag11° / 8°70 %
















