Nog tien zwijnen met Afrikaanse varkenspest gevonden in Catalonië

In de Spaanse regio Catalonië zijn nog tien met Afrikaanse varkenspest besmette wilde zwijnen gevonden. Van een elfde zwijn is de uitslag nog niet bekend. De Europese onderzoeksgroep heeft nog geen oorzaak vastgesteld van de besmetting. Genetisch onderzoek loopt nog.

In de Spaanse regio Catalonië zijn nog tien met Afrikaanse varkenspest besmette wilde zwijnen gevonden. Van een elfde zwijn is de uitslag nog niet bekend.
© Vidiphoto

In het besmette gebied zijn tot nu toe 360 kadavers van wilde zwijnen onderzocht. Daarvan zijn er in totaal 26 positief (7 procent). Bij één wild zwijn kwam een dubieuze uitslag naar voren; dit wordt nader onderzocht. Mogelijk stijgt het totale aantal besmettingen dus nog naar 27, meldt de Catalaanse landbouwminister Òscar Ordeig. De 55 varkensbedrijven in het gebied met een straal van ruim 20 kilometer rondom de uitbraken zijn vrij van Afrikaanse varkenspest.

Het onderzoek naar de herkomst van het virus is nog gaande. De expertgroep van de Europese Commissie (EUVET) heeft het Spaanse Onderzoekscentrum voor Diergezondheid (IRTA-CreSA) bezocht en daar alle procedures en bioveiligheidsmaatregelen beoordeeld. Ze hebben geen aanwijzingen gevonden dat er mogelijk Afrikaanse varkenspest uit het laboratorium is ontsnapt.


Genetische onderzoeken

Het advies van de Europese experts is om diverse genetische onderzoeken te starten. Zowel naar alle virusstammen die aanwezig zijn in het laboratorium in Bellaterra als de stammen in alle andere laboratoria in Spanje. Verder wordt aangeraden deze virusstammen te vergelijken met virusstammen die bij andere uitbraken in de Europese Unie zijn aangetroffen.

In het kader van het onderzoek naar de herkomst van Afrikaanse varkenspest heeft de Spaanse politie alle documentatie opgehaald. Volgens Ordeig is dit onderdeel van de zoektocht naar de bron van de besmetting en mag hieruit op dit moment niet worden geconcludeerd dat het onderzoekscentrum de bron van de besmettingen is.


Daling van de varkensprijs

Door de uitbraak van Afrikaanse varkenspest is de varkensprijs in Spanje behoorlijk gedaald. De notering staat sinds vorige week op 1,04 euro per kilo levend gewicht. Deze week is de prijs stabiel gebleven.


• Bekijk de actuele noteringen voor varkens op onze marktpagina

In Nederland bewegen de varkensnoteringen al drie weken zijwaarts. Compaxo en Van Rooi staan op 1,27 euro per kilo geslacht gewicht, exclusief btw. Vion noteert 1,30 euro per kilo en Westfort 1,41 euro per kilo. De Duitse notering houdt al wekenlang stand op 1,60 euro.

Lees ook

Marktprijzen

Meer marktprijzen

Laatste nieuws

Nieuwste video's

Kennispartners

Meest gelezen

Nieuw op MechanisatieMarkt.nl

Meer advertenties

Vacatures

Weer

  • Zaterdag
    8° / 3°
    20 %
  • Zondag
    9° / 6°
    20 %
  • Maandag
    6° / 3°
    10 %
Meer weer