Landbouwgrond kost gemiddeld ruim 90.000 euro per hectare

De gemiddelde prijs van landbouwgrond is voor het eerst door de grens van 90.000 euro per hectare geschoten. Akkerland blijft het duurst, met een hectareprijs van 100.400 euro. Een hectare grasland levert 83.800 euro op.

Landbouwgrond+kost+gemiddeld+ruim+90%2E000+euro+per+hectare
© NVM

Uit het rapport Halfjaarbeeld 2025 Agrarisch & Landelijk van de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) blijkt dat de gemiddelde prijs voor landbouwgrond nu 91.100 euro per hectare is. De gemiddelde grondprijsstijging komt met name door grasland, dat 10,4 procent duurder is dan een jaar geleden. De prijs van bouwland lijkt te stabiliseren rond de 100.000 euro per hectare.

Landbouwgrond is het duurst in provincie Noord-Brabant, delen van Gelderland, Limburg, Flevoland en in de Kop van Noord-Holland. Daar betalen kopers gemiddeld ruim 100.000 euro voor een hectare. In grote delen van het noorden ligt de gemiddelde prijs lager: tussen de 60.000 en 70.000 per hectare.

'Boeren en beleggers zien grond als een van de meest waardevaste investeringen', zegt Jos Ebbers, voorzitter van NVM Agrarisch & Landelijk. 'De combinatie van goede bedrijfsresultaten, strengere milieuregels en blijvende schaarste maakt dat de vraag breed gedragen wordt. Zodra grond beschikbaar komt, is er direct veel belangstelling.'


Meer investeringsruimte

Ondanks alle vergunningenproblematiek hebben boeren over het algemeen goede bedrijfsresultaten en daardoor extra investeringsruimte. Dat leidde in de eerste helft van dit jaar tot veel investeringen in grond, concludeert NVM.

'Tuinders en akkerbouwers breiden hun bedrijf uit door land bij te kopen. Melkveehouders hebben meer grond nodig om te voldoen aan strengere mestregels en toekomstige eisen rondom grondgebondenheid. Ook de tuinbouw – met name bloembollentelers, fruittelers en boomkwekers – profiteren van goede oogsten en opbrengsten.'


De stoppersregelingen hebben geen negatieve invloed op de ontwikkeling van de grondprijs. Het aantal bedrijven en dieren neemt weliswaar af, maar de bedrijven die worden aangeboden verkopen doorgaans goed. Zo zijn in dit eerste halfjaar slechts drie varkensbedrijven verkocht en maar zes te koop gezet. Ook gebruiken ondernemers geld uit stoppersregelingen voor een doorstart.


Grote percelen in trek

Makelaars constateren dat grotere percelen (meer dan 5 hectare) beter in de markt liggen dan kleinere. De grote percelen leveren gemiddeld 95.300 euro per hectare op, tegenover 87.800 euro voor kleinere percelen. Alleen in Westelijk Holland en in Waterland & Droogmakerijen in Noord-Holland is het prijsverschil tussen grotere en kleinere kavels beperkter.

Melkveehouderijen blijven zeer in trek, al daalde het aantal transacties in de eerste helft van dit jaar wel: van 41 naar 30. De gemiddelde verkoopprijs liep op naar 4,7 miljoen euro, tegenover circa 3 miljoen euro enkele jaren eerder. Deze forse stijging komt mede door de verkoop van een bedrijf van ruim 100 hectare voor meer dan 10 miljoen euro.

De prijs per hectare van de losse grond bij verkoop van melkveehouderijen steeg van 75.000 euro in 2021 naar bijna 100.000 euro in 2025.

Lees ook

Marktprijzen

Meer marktprijzen

Laatste nieuws

Nieuwste video's

Kennispartners

Meest gelezen

Nieuw op MechanisatieMarkt.nl

Meer advertenties

Vacatures

Weer

  • Vrijdag
    16° / 7°
    5 %
  • Zaterdag
    17° / 8°
    10 %
  • Zondag
    18° / 8°
    20 %
Meer weer