EU-ministers hekelen bezuinigingsplannen Eurocommissaris Hansen
Europese landbouwministers hebben negatief gereageerd op de plannen van Eurocommissaris Christophe Hansen. Ze verwijten de Luxemburger de EU-lidstaten aan dezelfde verplichtingen te laten voldoen maar hen wel minder geld te geven. Dat bleek maandag tijdens een bijeenkomst waar werd gesproken over de verdeling van de Europese landbouwsubsidies vanaf 2027.
De ministers spreken tijdens de bijeenkomst – waar de Nederlandse landbouwminister Femke Wiersma ontbrak – van een bezuiniging. Hansen noemt het voorstel, dat onderdeel is van het Meerjarig Financieel Kader van de Europese Commissie, een 'boervriendelijke hervorming' met eenvoudigere regels, meer prikkels en minder bureaucratie. Bovendien is het volgens hem de enige realistische weg vooruit, gezien de andere uitdagingen waar Europa momenteel mee te maken heeft.
Onder meer Hansens nicht, de Luxemburgse landbouwminister Martine Hansen, toonde zich bijzonder kritisch. Maar ook andere landen zijn woedend. Zo beschuldigde de Hongaarse viceminister van landbouw József Viski Brussel ervan 'zijn verantwoordelijkheid te ontlopen door lastige keuzes op nationale regeringen af te schuiven'.
Op welke manier de plannen van Hansen uiteindelijk worden geïmplementeerd, is overigens nog niet duidelijk. 'De onderhandelingen zijn een marathon en geen sprint', aldus Hansen. 'Het startschot klonk misschien luid, maar nu we in de race zitten, is het belangrijk om het hoofd koel te houden en het mogelijke resultaat voor onze boeren over de finish te dragen.'
24 procent minder
Voorzitter Ger Koopmans van LTO Nederland is geschrokken van het bezuinigingsvoorstel op het Gemeenschappelijk Landbouwbeleid (GLB). Het lijkt erop dat Nederland het vanaf 2028 met 24 procent minder moet doen. Nederland krijgt in het eerste voorstel van Hansen 5,1 miljard euro voor de land- en tuinbouw. Dit komt neer op 728 miljoen euro per jaar in de periode van 2028 tot en met 2034. Op dit moment komt het Nederlandse budget uit op 960 miljoen euro per jaar.
'Brussel en Den Haag vragen ons om grote stappen te blijven zetten op het gebied van verduurzaming van bodem, water, natuur en klimaat. Maar tegelijkertijd dreigt de financiering in belangrijke mate weg te vallen met deze draconische bezuiniging', reageert Koopmans.
Volgens de LTO-voorzitter is het onmogelijk de bezuiniging op te vangen zonder pijnlijke keuzes te maken. 'In plaats van te investeren in een toekomstbestendige land- en tuinbouw, dreigt de voedselproducerende sector nu de grootste bezuinigingspost van Europa te worden.'
Bekijk meer over:
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners
Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-

Lely Splendimo 360M 540rpm
2015, P.O.A.
-

JOHN DEERE Z545R ZEROTURN 48" (SOM) #692978
Gebruikt, P.O.A.
-

Gebruikt, P.O.A.
-

Lely Splendimo 320MC
Gebruikt, P.O.A.
Vacatures
Beleidsmedewerker Boomkwekerij
Royal Anthos - Hillegom
Teamleider teelt
IBN - Schaijk
Technisch Specialist
Pater Bloembollen - Spierdijk
Internationaal Accountmanager
Schaap Holland BV - Biddinghuizen
Stagiair(e) Redacteur Akker- en Tuinbouw
Nieuwe Oogst - NL
Weer
-
Zaterdag8° / 7°70 %
-
Zondag8° / 6°10 %
-
Maandag9° / 2°20 %

















