ChristenUnie wil dat overheid werkt vanuit vertrouwen in boerenvakmanschap
Zet in op doelsturing, grondgebondenheid en agrarisch natuur- en landschapsbeheer. De overheid moet vertrouwen op het vakmanschap van boeren en tuinders. Dat zijn enkele voorstellen uit het verkiezingsprogramma van ChristenUnie.

De partij van lijsttrekker Mirjam Bikkers vindt het huidige landbouw- en voedselsysteem door politieke en commerciële druk niet meer in balans met omgeving en natuur. ChristenUnie streeft naar een gebalanceerde landbouwsector: extensiever en met meer oog voor de natuur. Krimp van de veestapel gaat daarbij gepaard met een passend hernieuwd verdienmodel voor de boer, staat er in het programma.
ChristenUnie vindt dat de boer aan het roer moet staan en wil daarom zoveel mogelijk doelsturing. Er worden daarvoor abstracte, landelijke doelen bedrijfsspecifiek gemaakt. De overheid werkt vanuit vertrouwen in het vakmanschap van de boer, en ondersteunt waar nodig. 'In plaats van bijvoorbeeld kalenderlandbouw, krijgt de boer zelf de ruimte om keuzes te maken die passen binnen de gestelde emissienormen.'
Om ondernemers aan de slag te laten gaan met stikstofreductie wordt gestuurd op emissies. Duurzaamheidsdashboards als de KringloopWijzer in de melkveehouderij en benchmarkingsinitiatieven in de akkerbouw worden verder uitgerold. Aan dergelijke instrumenten worden eerst beloningen en op termijn heffingen of sancties verbonden.
Grondgebondenheid
ChristenUnie is voorstander van grondgebondenheid om de melkveesector in balans te brengen met de omgeving. De partij wil daarom een onderbouwde norm voor de verhouding tussen productie en bijbehorende grond per bedrijf. Dit kan op verschillende manieren worden ingevuld, waarbij grasland behouden blijft en de samenwerking tussen veehouders en akkerbouwers wordt bevorderd.
Om de mestoverschotten te dempen, streeft de partij naar een beter sluitend kringloopsysteem van mest, gewas, voer, voedsel en restproducten. Dat houdt ook in dat minder veevoer uit bijvoorbeeld Zuid-Amerika moet worden geïmporteerd. Door de waterkwaliteit te verbeteren denkt ChristenUnie kans te maken op herinvoering van graslandderogatie.
Krimp niet uitgesloten
Om bedrijfsgericht te kunnen sturen op een duurzame kringloop zet de partij in op het herinvoeren van een systeem van inputs en outputs, waardoor het mineralenoverschot per bedrijf inzichtelijk en handhaafbaar wordt. 'Krimp van de veestapel is geen doel, maar de omvang van de veestapel moet wel in balans komen met het natuurlijke systeem.'
Met de boer aan het roer kunnen veel schadelijke emissies worden teruggedrongen, vindt de partij die daar ook consequenties aan verbindt. 'Daar waar boeren zicht redelijkerwijs te weinig inspannen voor het behalen van een haalbaar doel, kan krimp van de veestapel op bedrijfsniveau de consequentie zijn.'
Kleine teelten
ChristenUnie zet in in op een reductie van het gebruik van chemische gewasbeschermingsmiddelen. Groene middelen moeten sneller beschikbaar komen. Toelating van middelen door het College voor de toelating van gewasbeschermingsmiddelen en biociden (Ctgb) wordt in lijn gebracht met kwaliteitsnormen voor natuur, water en volksgezondheid. De partij wil een gericht verbod op het gebruik van glyfosaat voor grasland en groenbemesters.
Hardnekkige uitbraken van ziekten en plagen vanwege afnemende resistentie door klimaatverandering vragen om realistisch beleid. Dat betekent volgens de partij enerzijds een sterke reductie van gewasbeschermingsmiddelen door bijvoorbeeld precisietechnieken. Anderzijds verdienen kleinschalige teelten en de oer-Hollandse vollegrondsgroenteteelt bescherming, staat in het programma.
Agrarisch natuur- en landschapsbeheer, uitgevoerd door (een collectief van) boeren, krijgt ruim baan. De partij trekt extra middelen voor uit zodat natuur- en landschapsbeheer door boeren wordt uitgebreid en boeren een passende langjarige vergoeding ontvangen voor hun werk.
• VVD
• SP
• BBB
• NSC
• PvdD
• JA21
• PVV
• CDA
• GroenLinks-PvdA
• Later meer
Volg het laatste nieuws over de verkiezingen op onze themapagina nieuweoogst.nl/verkiezingen
Downloads
ChristenUnie 2025Bekijk meer over:
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners
Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-
JOHN DEERE X350R ZITMAAIER (WOL) #692542
Gebruikt, € 6.966
-
John Deere 6100M trekker (MAA) #692400
Gebruikt, P.O.A.
-
JOHN DEERE X127 ZITMAAIER (LIE) #688718
Gebruikt, € 3.950
-
TS125A Plus
Gebruikt, € 32.500
Vacatures
Redacteur Business & Markten
Nieuwe Oogst - Zwolle, Nederland
Vertegenwoordiger M/V
KI Kampen - Dalfsen, Nederland
Administratief medewerker akker-, land- of tuinbouw
Wageningen University & Research - Wageningen
Weer
-
Dinsdag26° / 11°20 %
-
Woensdag25° / 14°5 %
-
Donderdag23° / 14°75 %