ZLTO wil compensatie voor boeren bij realisatie PowerPort Moerdijk
Voor de ontwikkeling van PowerPort regio Moerdijk is 700 honderd hectare grond nodig. Boeren en tuinders die grond moeten inleveren, moeten kunnen rekenen op een ruime compensatie. Dat stelt belangenbehartiger ZLTO.

In de PowerPort regio Moerdijk, dat de gemeenten Geertruidenberg, Drimmelen en Moerdijk omvat, moet ongeveer 700 hectare aan ruimte worden gevonden voor de energietransitie en voor groei van bedrijvigheid. Deze ruimte is nodig voor de aanleg van nieuwe energie-infrastructuur, kabeltracés door landbouwgebied, groei en verduurzaming van de haven en industrie in Moerdijk en uitbreiding in het Amergebied in Geertruidenberg.
ZLTO heeft er begrip voor dat investeringen in energie en elektriciteit nodig zijn, en wil die ook niet tegenhouden. 'Tegelijkertijd is het gangbaar dat bij herinrichting altijd compensatie voor verloren natuur plaatsvindt. Dat is wettelijk vastgelegd', stelt ZLTO-bestuurder Angelique Huijben.
'Belangrijk is dat herinrichting kan plaatsvinden in samenspraak met de sector', zegt Huijben. 'Dit kan bijvoorbeeld aan de hand van kavelruil of door middel van het aanpassen van de infrastructuur. Daarnaast kunnen natuur en water ook hand in hand gaan met de landbouw.'
'Niet achteruit, maar vooruit'
De doelstelling van ZLTO is dat er een land- en tuinbouwsector overblijft die op de eerste plaats niet achteruitgaat, maar er het liefst nog beter voorstaat dan oorspronkelijk. Dat sluit volgens Huijben aan bij het afwegingskader dat ZLTO heeft ontwikkeld, waarin landbouwgrond op gelijk niveau wordt geschakeld met andere type gronden.
Huijben: 'Stel dat je als overheid wilt extensiveren, wijs dan meteen plekken aan waar de boer nog wel kan ondernemen. Bij PowerPort regio Moerdijk zetten we ons keihard in om er op gebiedsniveau voor te zorgen dat er voldoende betaalbaar en gezond voedsel blijft. Deze werkwijze moet de norm worden.'
De organisatie pleit ook op landelijk niveau voor een algemene landbouwcompensatie bij de herinrichting van gebieden.
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners
Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-
HUSQVARNA R200IX ACCU RIDER (LIE) #60841
Gebruikt, € 6.920
-
John Deere 6215R trekker (BIE) #26049
Gebruikt, P.O.A.
-
John Deere 6R 155 trekker (REU) #27195
Gebruikt, P.O.A.
-
John Deere X147R (HIL) #335633
Gebruikt, € 4.999
Vacatures
Medewerker Akkerbouw
Landbouwbedrijf Oosthof - Rilland
Redacteur Business & Markten
Nieuwe Oogst - Zwolle, Nederland
Stagiair(e) Redacteur Akker- en Tuinbouw
Nieuwe Oogst - NL
Stagiair(e) Redacteur Agrarische Markten
Nieuwe Oogst - NL
Veldmedewerker Pacht Provinciale gronden (16-24 uur)
Provincie Fryslân - NL
Weer
-
Dinsdag18° / 9°5 %
-
Woensdag17° / 6°0 %
-
Donderdag16° / 5°10 %