Uitkering faunaschade vorig jaar 10 miljoen euro hoger dan in 2022
Provincies keerden in 2023 ruim 10 miljoen euro meer uit aan faunaschade dan het jaar ervoor. Uitvoeringsorganisatie BIJ12 meldt dat het totaalbedrag steeg van ruim 44 miljoen naar 55 miljoen euro.
De grauwe gans is voor meer dan de helft van de schade verantwoordelijk, met 27,5 miljoen euro. De top 3 bestaat verder uit de brandgans (8,4 miljoen euro) en kolgans (5,6 miljoen euro).
Het bedrag is de afgelopen tien jaar flink gestegen. In 2014 werd nog geen 20 miljoen euro uitgekeerd voor geleden schade door dieren. Sindsdien steeg het bedrag ieder jaar.
Het gaat om schade aan bijvoorbeeld grasland, maar ook fruit en landbouwgewassen zoals mais, graan en meerdere soorten groente. Veehouders van wie schapen werden doodgebeten kregen 312.003 euro uitgekeerd. Daarmee was dat de negende kostenpost.
Meeste schade door vogels
De wolf staat niet in de top 10 van grootste kostenveroorzakers. Het enige zoogdier in de top 10 is de das, op de tiende plek, met een schadebedrag van 591.884 euro. Verder zorgden vogels voor de meeste schade. De koolmees staat op de vierde plek, gevolgd door de rotgans, houtduif, smient, knobbelzwaan en roek. Al deze vogels kostten de provincies vorig jaar minimaal 1 miljoen euro. Koolmezen veroorzaken vooral schade aan fruit, zoals peren.
Per provincie verschillen de kostenposten en -veroorzakers flink. In Limburg werd de meeste schade veroorzaakt door wilde zwijnen en de meeste schade wordt toegebracht aan mais. In alle andere provincies waren ganzen de grootste veroorzakers van schade. Bijna overal was dat de grauwe gans, maar in Friesland en Zeeland de brandgans.
Aangrevreten gras
Friesland is de provincie waar het meeste geld werd uitgekeerd, namelijk 15,3 miljoen euro. Ruim 14 miljoen daarvan ging naar vraatschade aan gras. Noord-Holland was vorig jaar 15,1 miljoen euro kwijt, ook voornamelijk door aangevreten gras. Daarna komt Zuid-Holland met ruim 7 miljoen euro.
Drenthe is de enige provincie waar de wolf in de top 5 schadeveroorzakers staat. De provincie moest een bedrag van ruim 138.000 euro uitkeren voor doodgebeten dieren. Dat waren voornamelijk schapen, want Drenthe keerde daar 115.000 euro voor uit.
Bekijk meer over:
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners
Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-

JOHN DEERE Z545R ZEROTURN 48" (SOM) #692978
Gebruikt, P.O.A.
-

Iseki SXG15H
2009, P.O.A.
-

JOHN DEERE X590 ZITMAAIER - 54A MAAIDEK (ZUI) #692208
Gebruikt, € 10.694
-

John Deere 6120M trekker (REU) #777709
Gebruikt, P.O.A.
Vacatures
Directeur Verenigingsbureau VAB
VAB - NL
Veldcoördinator en ecologisch medewerker Agrarisch Natuur- en Landschapsbeheer
Boerennatuur Noordwest Overijssel - Staphorst
Projectleider
Boerennatuur Noordwest Overijssel - Staphorst
Gezocht; Allround bedrijfsleider Veen-natuurmelkveebedrijf
Stichting VIP Hegewarren - Oudega, Smallingerland

















