Conditie meten van zeugen levert per persoon andere score op
Wanneer twee personen de conditie van zeugen meten, komt daar niet altijd hetzelfde resultaat uit. Dat zei Kaat Segers onlangs tijdens een studienamiddag van het Instituut voor Landbouw-, Visserij- en Voedingsonderzoek.
Segers onderzoekt hoe de conditie van de zeugen zich ontwikkelt en binnen welke marge die mag wijzigen bij verschillende genetica. Ze heeft eerst verschillende methodes van het meten van de conditie van zeugen vergeleken. Dat waren het schatten van de conditie op het oog met de Body Condition Score, de Caliper een instrument dat op de rug van de zeugen wordt geplaatst), de omvang van de zeug meten met de flankmeting, de spekdikte meten met de Renco-spekdiktemeter en ten slotte de spek- en spierdikte meten met een echoapparaat.
Met een echoapparaat is de conditie van zeugen het beste in te schatten. Het is daarbij niet zo dat er een rechtlijnig verband is tussen spek- en spierdikte. 'Een zeug met veel spek hoeft niet veel spier te hebben en andersom ook niet', weet Segers.
Ook is de conditie van zeugen goed is in te schatten met de Caliper. De resultaten komen behoorlijk goed overeen met de optelsom van spier- en spekdikte gemeten met het echoapparaat.
Grote verschillen
Tussen gebruikers van eenzelfde apparaat kunnen grote verschillen zitten. De meetresultaten van de Caliper, flankmeting en het bepalen van de spekdikte met de echo komen bij de gebruikers goed overeen. Het meten van de spekdikte met de Renco en spierdikte met het echoapparaat verschillen flink. Die resultaten zijn volgens de onderzoeker te verbeteren door de instructies goed op te volgen en te oefenen.
Wat opviel tijdens het onderzoek, was dat twee Renco-spekdiktemeters bij gebruik door dezelfde persoon niet dezelfde uitslag gaven.
Bekijk meer over:
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners
Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-

Same Silver 90 trekker (MID) #778785
Gebruikt, P.O.A.
-

Grasshopper 524V42 Zeroturn
2020, P.O.A.
-

John Deere 6M 150 trekker (LIE) #783624
Gebruikt, P.O.A.
-

Toro Titan ZX5420
2012, P.O.A.
Vacatures
Ondernemer/ Bedrijfsleider Fruitteelt (met participatie mogelijkheid)
Landgilde - Goirle
Vakspecialist / Docent Teelt
Lentiz MBO Middelharnis - Sommelsdijk
Medewerker schadeverzekeringen
Vereinigte Hagel agrarische verzekeringsmaatschappij - Smilde, Midden-Drenthe
Directeur
BoerenNatuur Zuid-Hollandse Delta - Westmaas, Nederland
Financieel administratief medewerker agrarisch
Wageningen Universiteit/ Wageningen University - Meijel, Peel En Maas
Weer
-
Zaterdag14° / 9°30 %
-
Zondag13° / 6°55 %
-
Maandag14° / 6°5 %

















