Cosun gaat voor structureel hogere bietenprijs

Cosun wil vanaf 2025 aan telers een bietenprijs kunnen uitbetalen van minimaal 45 euro per ton. Dit is een van de doelen die de coöperatie zichzelf stelt in de nieuwe bedrijfsstrategie Unlock25.

Cosun+gaat+voor+structureel+hogere+bietenprijs
© Dirk Hol

Een structureel beter verdienmodel en een bedrijfsresultaat dat minder afhankelijk is van volatiele afzetmarkten zijn belangrijke uitgangspunten in Unlock25. Hans Meeuwis, sinds de zomer van 2021 algemeen directeur van Cosun, gaf deze week een toelichting hierop. Hij deed dat tijdens een onlinebijeenkomst voor journalisten waarbij ook de jaarcijfers 2021 van Cosun bekend werden gemaakt.

'Cosun is een gezond bedrijf. Dat geldt voor alle bedrijfsonderdelen', stelt Meeuwis. 'Onze positie is solide genoeg om te kunnen inspelen op de maatschappelijke trends. Toch constateren we dat we ondanks een sterke basis niet genoeg verdienen. De nieuwe strategie geeft handvatten om financieel meer uit het bedrijf te halen en om meer toekomstbestendig te zijn. Dat moet onder meer resulteren in een betere bietenprijs voor onze leden.'


Bedrijfsresultaat

Naast een bietenprijs van minimaal 45 euro per ton wil Cosun het bedrijfsresultaat voor de ledentoeslag op een niveau brengen van minimaal 300 miljoen euro. Dat is ongeveer 200 miljoen euro meer dan het bedrijfsresultaat in 2021.

Om dit te bereiken, richt Cosun zich verder op het maximaal verwaarden van suikerbieten en omzetgroei voor de aardappelproducten van Aviko in zowel Europa als China. Daarnaast is het de inzet om in de portfolio de inbreng van groene ingrediënten versneld belangrijker te maken.

Meeuwis: 'Dit betreft onder meer voedingsvezels, plantaardige eiwitten en diverse biobased producten. In 2030 moet dit deel van ons portfolio 20 tot 30 procent aan de omzet bijdragen.'


Strategische prioriteiten

De algemeen directeur zegt zich te realiseren dat bij suiker en aardappelen altijd sprake zal zijn van schommelingen in de markt. 'Op basis van de gestelde strategische prioriteiten verwachten we met name de basisprijs voor onze leden te kunnen verhogen. De volatiele markten hebben dan minder invloed op de uiteindelijke uitbetaling.'

Cosun-voorzitter Dirk de Lugt meldt dat de ledenraad van de coöperatie positief reageert op de nieuwe strategie. 'Leden willen vooral perspectief voor de bietenteelt en een bestendig rendement voor de komende tien tot twintig jaar. Als coöperatie verwachten wij van onze leden dat ook zij aan de slag gaan met de verduurzaming van de keten. Waar nodig zullen we dat faciliteren.'

Bekijk meer over:

Lees ook

Marktprijzen

Meer marktprijzen

Laatste nieuws

Nieuwste video's

Kennispartners

Meest gelezen

Nieuw op MechanisatieMarkt.nl

Meer advertenties

Vacatures

Weer

 • Zaterdag
  22° / 12°
  50 %
 • Zondag
  20° / 11°
  60 %
 • Maandag
  20° / 11°
  50 %
Meer weer