LTO wil meer onderzoek naar financiën Wetterskip

LTO Noord roept het algemeen bestuur van Wetterskip Fryslân op de financiële situatie te laten onderzoeken door een externe partij. Dat schrijft de organisatie in het brief naar het waterschap.

LTO+wil+meer+onderzoek+naar+financi%C3%ABn+Wetterskip
© Tienke Wouda

Het algemeen bestuur besluit dinsdagmiddag over de tariefstijging van de waterschapslasten. LTO Noord noemt de stijging van ruim 15 procent 'verre van evenredig'.

'Ook wij vinden het belangrijk dat de begroting op orde is, maar dat lasten nu voor het grootste gedeelte worden gedragen door de agrarische sector kan niet op onze instemming rekenen. Waar het bestuursakkoord nog sprak over 12,8 procent verhoging zitten we nu een half jaar later al op een ruime 15 procent. Ook vorig jaar kreeg de agrarische sector al te maken met een flinke verhoging van ruim 600 euro voor een gemiddeld bedrijf.'

'Technisch is dit te verklaren en uit te leggen, door onder andere de vereffening van het wegenarrest en het niet langer putten uit reserves', stelt LTO Noord. 'Echter, naar ons inzicht is dit verre van evenredig en daarom niet uit te leggen aan de agrarische sector. Dit kan de samenwerking tussen boeren en Wetterskip de komende tijd schaden.'

Efficiency

Bovendien vraagt LTO Noord het algemeen bestuur om kritisch te kijken naar de efficiency en effectiviteit van de organisatie. 'Gezien de grote uitdagingen waar we met elkaar nog voor staan op het gebied van klimaatverandering (bodemdaling, verzilting, zeespiegelstijging), moet op zijn minst de organisatie staan als een huis.’

‘Onze leden kunnen tal van voorbeelden tonen waarin het kostenbewustzijn van het Wetterskip op zijn zachtst gezegd discutabel is. Doorlichting van de organisatie zou wat ons betreft door een externe partij moeten gebeuren. Op basis van de resultaten van dit onderzoek kan het algemeen bestuur dan heldere beleidskeuzes maken', vervolgt de belangbehartiger.

LTO Noord verzoekt het Wetterskip ten slotte om beter te communiceren. 'Het is onze leden bijvoorbeeld absoluut niet duidelijk hoe een heffing tot stand komt. Dit is uiteraard ook niet gemakkelijke kost, maar een uitleg op hoofdlijnen moet toch mogelijk zijn.'

Actie onzeker

Of de actie van boeren dinsdag bij het waterschapskantoor in Leeuwarden doorgaat, is onzeker. Farmers Defence Force had aangekondigd om voorafgaand aan de vergadering van het algemeen bestuur bagger te lozen bij het Wetterskip. Melkveehouder Jitty van der Werf laat na een gesprek maandagmiddag met politie en gemeente in 'het midden' of dit daadwerkelijk gebeurt.

'We gaan hier maandagavond over overleggen. De politie heeft aangegeven dat de grens is bereikt, ze gaat niet meer begeleiden, maar handhaven. Een boete kost algauw 380 euro', geeft Van der Werf aan.

Lees ook

Marktprijzen

Meer marktprijzen

Laatste nieuws

Nieuwste video's

Kennispartners

Meest gelezen

Nieuw op MechanisatieMarkt.nl

Meer advertenties

Vacatures

Weer

 • Zondag
  2° / -3°
  60 %
 • Maandag
  3° / -1°
  40 %
 • Dinsdag
  1° / 0°
  85 %
Meer weer