NAJK pleit voor fosfaatrechten melkvee
Het Nederlands Agrarisch Jongeren Kontakt (NAJK) pleit voor een beperking van de fosfaatproductie in de melkveehouderij via een systeem van fosfaatrechten, op het moment van overschrijding van het sectorfosfaatplafond.

De CBS-cijfers over 2014 blijkt dat het door de regelgeving bepaalde fosfaatplafond is bereikt. 'Verruiming of overschrijding is voor NAJK op dit moment geen optie', stelt Koen Bolscher, dagelijks bestuurder bij het NAJK, met als portefeuille melkveehouderij.
'We hadden dit graag anders gezien en het lijkt misschien raar om te pleiten voor een beperking maar we zijn ingehaald door de realiteit. We gaan niet doorschuiven of uitstellen. We moeten dit oplossen', aldus Bolscher.
Fosfaatrechten
'De inzet van NAJK is een systeem van fosfaatrechten. Uitwisseling van rechten tussen sectoren is daarbij in principe niet mogelijk. De fosfaatrechten op het individuele bedrijf worden gebaseerd op een referentiemoment in het verleden. We kiezen daarvoor het moment van forfaitaire overschrijding van het
sectorplafond. De fosfaatrechten zijn in onze visie wel verhandelbaar binnen de sector.'
Bolscher gaat ook in op het verschil tussen de gewenste fosfaatrechten in de melkveehouderij en de bestaande systematiek van dierrechten in de pluimvee- en varkenshouderij. 'Van die drie opties die Dijksma noemt, bieden fosfaatrechten voor jonge ondernemers de beste oplossing. Fosfaatrechten bieden een ondernemer de ruimte om te sturen via vakmanschap en efficiëntie.'
'Daarmee is dit de beste keuze voor een duurzame zuivelketen. Voor de overige sectoren kan het huidige systeem van dierrechten werken. Wij staan nu echter voor de keuze en kunnen daarin gebruik maken van datgene wat we binnen de sector al hebben, zoals de Kringloopwijzer', vervolgt Bolscher.
Hij hoopt dat Dijksma snel met een besluit komt: 'Boeren hebben baat bij duidelijkheid.'
Bekijk meer over:
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners


Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-
Roberine Professionele zitmaaier / tuintrekker Roberine F5 Klepelmaaier (HG) #24942
Gebruikt, P.O.A.
-
T7.200 AC
Gebruikt, P.O.A.
-
Kverneland CLI 430
Nieuw, P.O.A.
-
Joskin 1900 D
Gebruikt, € 650
Vacatures
Communicatiestrateeg
Marb Consultancy BV - Markelo, Hof Van Twente
Adviseur Landelijk Gebied
Marb Consultancy BV - Markelo, Hof Van Twente
Specialist grondverwerving
Waterschap Aa en Maas - 's-Hertogenbosch
(Aankomend) docent (-onderzoeker) voor de opleiding Innovatieve Plantenteelt
Hogeschool Van Hall Larenstein - Leeuwarden
TTW’er
TTW-Systeem B.V. - Sommelsdijk
Weer
-
Maandag24° / 10°10 %
-
Dinsdag27° / 12°10 %
-
Woensdag29° / 15°0 %