Inbouwen resistentie-gen kost € 100.000
Opwaarderen via cisgenese van bestaande aardappelrassen met de gewenste phytophthoraresistentie kost ongeveer € 100.000, stelt Anton Haverkort van Plant Research International (PRI).
Naast het inbouwen van de resistentie moeten kwekers nog wel de planten selecteren die de gewenste weerstand tegen phytophthora in het veld ook daadwerkelijk laten zien.
Verder is een test nodig om te kijken of het betreffende ras naast de resistentie zijn overige oorspronkelijke eigenschappen behoudt.
Resistentie
De investering voor het inbouwen van de resistentie staat volgens Haverkort in geen verhouding tot de naar schatting € 100 miljoen die de aardappelsector op jaarbasis kwijt is aan phytophthora. Het betreft de kosten voor de bestrijding en de opbrengstverliezen.
In het kader van project Duurzame resistentie tegen Phytophthora in aardappel (DuRPh) ontwikkelden PRI-onderzoekers de techniek om resistentiegenen te lokaliseren en in te bouwen in bestaande aardappelrassen.
Patent
Het patent voor de techniek is in handen van Wageningen UR. Als cisgenese maatschappelijk geaccepteerd is en de techniek vermarkt kan worden, zorgt een consortium van stakeholders met Wageningen UR voor de exploitatie.
Vooral veredelingsbedrijven kunnen op verzoek rassen resistent laten maken. 'Het is in principe mogelijk om elk commercieel ras te voorzien van het gewenste setje resistentiegenen', vertelt Haverkort.
• Lees meer hierover deze zaterdag in Nieuwe Oogst, edities LTO Noord
Bekijk meer over:
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners


Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-
JOHN DEERE X350 ZITMAAIER (BIE) #692142
Gebruikt, € 5.313
-
John Deere X350R (SOM) #696308
Gebruikt, P.O.A.
-
JOHN DEERE X127 ZITMAAIER (ZUI) #692298
Gebruikt, € 3.950
-
JOHN DEERE Z370R ELECTRIC ZERO TURN 42" (SOM) #690527
Gebruikt, P.O.A.
Vacatures
Medewerker Akkerbouw
Landbouwbedrijf Oosthof - Rilland
Redacteur Business & Markten
Nieuwe Oogst - Zwolle, Nederland
Gezocht: enthousiaste expert in landbouw en verkeer voor het schrijven van nieuwe examenvragen
CBR - NL
Docent Mobiele werktuigen (0,8 - 1,0 fte)
Firda - Heerenveen
Docent – adviseur bodemgebruik/voederteelt
HAS green academy - 's-Hertogenbosch
Weer
-
Woensdag17° / 12°80 %
-
Donderdag22° / 14°20 %
-
Vrijdag25° / 13°25 %