Zaaizaadtekort dreigt uienareaal fors te verkleinen

Bij uienzaadbedrijf De Groot en Slot zijn er zorgen over het zaaizaadtekort voor groeiseizoen 2027. Vanwege de hitte in Frankrijk afgelopen zomer valt de zaadproductie flink tegen en bestaat de kans dat er van bepaalde rassen grote tekorten ontstaan. ‘Het Nederlandse uienareaal gaat in 2027 absoluut krimpen’, bevestigt accountmanager Rinus Struik van De Groot en Slot.

De Groot en Slot maakt zich zorgen over het zaaizaadtekort voor groeiseizoen 2027.
© Job Hiddink

De inschatting van Struik is momenteel dat De Groot en Slot zo’n 60 tot 70 procent van het gevraagde zaad voor gele uien kan leveren. Voor rode uien gaat het om een geschat tekort van ongeveer 10 procent. ‘Dit zijn cijfers bij benadering. Op rasniveau hebben we nu nog geen inzicht. Over een maand hopen we hierover concreter over te zijn’, verduidelijkt de accountmanager.

Volgens Struik is het zaaizaadtekort te wijten aan de extreme hitte afgelopen zomer in de productieregio’s onder Parijs. ‘Hittegolven hadden niet alleen invloed op de bloei en bestuiving, maar ook op de latere zaadzetting en afrijping. Vooral tijdens deze cruciale fasen kunnen te hoge temperaturen desastreus zijn.’

Tekorten extralangedaguien

Vooral van extralangedaguien, meestal van het Rijnsburgertype, gaan tekorten ontstaan. ‘Deze rassen kun je alleen maar in Europa vermeerderden, dus het is niet mogelijk dat er zaaizaad uit andere delen van de wereld gaat komen’, zegt Struik. Hij zegt dat bijna al het zaaizaad dat Nederlandse telers gebruiken in Frankrijk wordt geproduceerd. Dit betekent dat ook andere Nederlandse zaadhuizen met tekorten zullen kampen.

Volgens de accountmanager van De Groot en Slot is het de eerste keer dat een zaaizaadtekort op deze schaal ontstaat. ‘2026 was het vierde opeenvolgende slechte productiejaar voor zaaizaad. Daardoor raken de voorraden op. Een paar slechte oogstjaren kun je opvangen, maar dit lukt niet meer’, constateert Struik.

Ook in België wordt rekening houden met een kleiner uienareaal in 2027. Volgens onderzoeksinstelling Viaverda kan in sommige gevallen nog een beroep worden gedaan op zaaizaadvoorraden uit voorgaande jaren, maar verschillen die voorraden sterk per zaadbedrijf. ‘De kans bestaat dus dat je als akkerbouwer niet de uienrassen kunt verkrijgen die je gewend bent om te telen. Een forse areaaldaling lijkt zich noodgedwongen aan te dienen’, schrijft Viaverda.

Lees ook

Marktprijzen

Meer marktprijzen

Laatste nieuws

Nieuwste video's

Kennispartners

Meest gelezen

Nieuw op MechanisatieMarkt.nl

Meer advertenties

Weer

  • Donderdag
    13° / 7°
    75 %
  • Vrijdag
    13° / 9°
    95 %
  • Zaterdag
    13° / 9°
    95 %
Meer weer