Eiersector staat aan vooravond van digitale revolutie
De eiersector staat aan de vooravond van een nieuwe digitaliseringsslag. Sensoren, kunstmatige intelligentie, computer vision en robotisering kunnen de efficiëntie verhogen, ziekten eerder signaleren en vraag en aanbod beter op elkaar afstemmen. Dat schrijft Rabobank in een nieuw rapport over de toekomst van de eierketen.
De sector heeft de afgelopen decennia grote productiviteitswinsten geboekt door genetica, voeding, diergezondheid, huisvesting en management. Volgens Rabobank komt daar nu een nieuwe laag bij: data en digitale technologie. De aanleiding is duidelijk. Arbeid wordt schaarser, ziekte- en biosecurityrisico's blijven hoog en kosten voor voer en energie zijn volatiel. Tegelijkertijd nemen de eisen rond dierenwelzijn, duurzaamheid en transparantie toe.
Op een modern legbedrijf kunnen sensoren continu klimaat, voer- en watergebruik, energie en apparatuur monitoren. Camera's kunnen gedrag, bezetting, grondeieren en uitval volgen. Ook geluid kan worden gebruikt om vroegtijdig signalen van gezondheidsproblemen of stress op te pikken. Kunstmatige intelligentie kan deze gegevens vervolgens analyseren en waarschuwingen, voorspellingen en handelingsopties geven.
Voorspellend werken
De grootste winst ontstaat volgens Rabobank niet door één losse technologie, maar door systemen met elkaar te verbinden. Veel data zijn al beschikbaar op bedrijven, maar zitten verspreid over systemen die niet met elkaar communiceren. Door gegevens uit bijvoorbeeld opfok, legbedrijf, pakstation en retail te koppelen, kan de sector van reactief naar voorspellend werken.
Een concreet voorbeeld is vraaggestuurde productie. Een voorspelling van de koppelprestatie kan worden gekoppeld aan de verwachte eisortering, voorraden en klantvraag. Daardoor kunnen productie- en pakplannen eerder worden aangepast en kunnen overschotten of tekorten sneller worden gesignaleerd.
Rabobank verwacht dat vooral voerbenutting en sterfte belangrijke economische voordelen kunnen opleveren. Ook minder breuk, minder grondeieren, een hogere kwaliteit en efficiënter gebruik van arbeid bieden kansen. Technologie moet daarbij niet de vakkennis vervangen, maar pluimveehouders ondersteunen bij hun beslissingen.
Vertrouwen
Een belangrijke voorwaarde is dat bedrijven afspraken maken over data-eigendom, privacy en het delen van gegevens. Vertrouwen en gestandaardiseerde systemen zijn noodzakelijk om de voordelen van een verbonden keten te benutten.
De toekomstige koplopers zijn volgens Rabobank dan ook niet per se de bedrijven met de meeste sensoren of camera's. Het gaat vooral om ondernemers die technologie, data en vakmanschap goed weten te combineren.
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners
Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-

JOHN DEERE 3025E COMPACTTREKKER (DAT) #781766
Gebruikt, P.O.A.
-

John Deere 6M 145 trekker (REU) #782994
Gebruikt, P.O.A.
-

AKPIL Scorpio S cultivator/woeler
Gebruikt, € 10.750
-

Case IH MXU 125 PRO
2005, P.O.A.
Vacatures
Duurzaamheidsadviseur agrarische sector
EVO Kompas - Oirschot
Financieel administratief medewerker agrarisch
Wageningen Universiteit/ Wageningen University - Meijel, Peel En Maas
Verkoper Binnendienst Glastuinbouw
KaRo BV - Zwaagdijk, Noord-Holland,
Projectmedewerker BoerenNetwerk – Natuurinclusieve Landbouw
Wij.land - Abcoude
Teamleider instroom kwekerij
IBN - Schaijk
Weer
-
Dinsdag18° / 16°90 %
-
Woensdag18° / 10°80 %
-
Donderdag19° / 11°20 %
















