Minister: Spoedwet moet nieuw vergunningendrama in de toekomst voorkomen

De spoedwet die landbouwminister Jaimi van Essen in oktober voor wil leggen aan de Tweede Kamer moet voorkomen dat provincies in de toekomst tot het intrekken van onherroepelijke natuurvergunningen moeten overgaan als daartoe wordt verzocht, zoals nu in Noord-Brabant dreigt bij vijf pluimveehouders.

De spoedwet die landbouwminister Jaimi van Essen in oktober voor wil leggen aan de Tweede Kamer moet voorkomen dat provincies in de toekomst tot het intrekken van onherroepelijke natuurvergunningen moeten overgaan als daartoe wordt verzocht, zoals nu in Noord-Brabant dreigt bij vijf pluimveehouders.
© Dirk Hol

Dat zei de minister dinsdagmiddag tijdens het wekelijkse vragenuur in de Tweede Kamer in reactie op vragen van BBB-Kamerlid Caroline van der Plas. De spoedwet moet provincies meer juridische houvast bieden bij handhavingsverzoeken.

Van der Plas stelde in haar vragen dat de minister ten onrechte de indruk wekt dat de rechter de provincie Noord-Brabant heeft gedwongen de vergunningen in te trekken. Volgens haar schrijft de uitspraak alleen voor dat de provincie opnieuw een zorgvuldig besluit moet nemen en met de betrokken ondernemers in gesprek moet. Zij verweet de minister hierover een onjuist beeld te schetsen.

Lees ook: BBB kritisch na besloten overleg over vergunningen Brabantse pluimveehouders

De minister wees die kritiek van de hand. Volgens hem lag er al drie jaar een handhavingsverzoek en moest de provincie als bevoegd gezag na de uitspraak een besluit nemen. Hij noemde de gevolgen voor de betrokken pluimveehouders ‘heel ellendig’, maar benadrukte dat de verantwoordelijkheid voor vergunningverlening en handhaving bij de provincie ligt.

Geen garantie

De discussie draaide vervolgens om de vraag in hoeverre andere ondernemers met een onherroepelijke natuurvergunning erop kunnen vertrouwen dat hun vergunning in stand blijft. Van der Plas vroeg de minister daarvoor een garantie, maar die wilde hij niet geven. Wel zei hij dat ondernemers in beginsel moeten kunnen vertrouwen op een verleende natuurvergunning als fundament onder hun bedrijf.

Daarnaast wees hij erop dat provincies eerst andere mogelijkheden, zoals innovatie, emissiereductie of bedrijfsverplaatsing, moeten onderzoeken voordat wordt overgegaan tot intrekking van vergunningen.

Lees ook

Marktprijzen

Meer marktprijzen

Laatste nieuws

Nieuwste video's

Kennispartners

Meest gelezen

Nieuw op MechanisatieMarkt.nl

Meer advertenties

Vacatures

Weer

  • Woensdag
    21° / 12°
    50 %
  • Donderdag
    21° / 16°
    75 %
  • Vrijdag
    22° / 16°
    80 %
Meer weer