Europese boerenorganisatie luidt noodklok: ‘Huidige situatie is ongekend’
De Europese Commissie moet snel concrete maatregelen nemen om te voorkomen dat de agrarische productie drastisch afneemt en de voedselprijzen sterk stijgen. Dat is de boodschap die de Europese koepel van landbouw- en producentorganisaties Copa Cogeca afgeeft aan de Europese politici.
‘De situatie die zich in de landbouw ontvouwt, is ongekend’ schijft Copa Cogeca in een verklaring. ‘De signalen uit het veld zijn alarmerend. In heel Europa worden boeren en coöperaties gedwongen tot onmogelijke keuzes nu de kosten voor brandstof, meststoffen, verpakkingen, veevoer en logistiek blijven stijgen. Velen verkleinen inmiddels hun areaal, schakelen over op andere gewassen of zien zelfs geheel af van zaaien, simpelweg omdat produceren economisch onhaalbaar wordt. Dit treft inmiddels alle productiesectoren in een gespannen marktomgeving.’
Copa Cogeca vreest dat verstoringen van de huidige productiecapaciteit op lange termijn gevolgen zullen hebben en uiteindelijk ook de Europese consument raken, als er op EU-niveau geen snelle en daadkrachtige maatregelen worden genomen.
Doorgronden
De leiders van Copa en Cogeca kwamen de afgelopen twee dagen in Brussel bijeen. Het gedeelde gevoel onder alle landbouwleiders is dat de Commissie traag is in het doorgronden van wat er gebeurt en tot nu toe geen concrete maatregelen heeft voorgesteld. ‘De Commissie praat, maar daadwerkelijke actie blijft uit’, zo schrijft Copa Cogeca.
Met twee grote conflicten in de nabijheid van Europa heeft de EU dringend behoefte aan een sterke, gecoördineerde aanpak van dezelfde omvang als die tijdens de COVID-19-crisis en na de invasie van Oekraïne door Rusland, schrijft Copa Cogeca. Hoe deze aanpak eruit moet zien schrijft de organisatie niet, maar het doel is de voedselproductie beschermen, energiezekerheid waarborgen en de integriteit van de interne markt behouden.
Beschermde begroting
Copa Cogeca maakt zich ook grote zorgen over de voorgemenomen EU-begroting waarin gemeenschappelijke landbouwbeleid (GLB) minder geld krijgt toebedeeld en waarbij de invulling van het beleid meer bij de lidstaten komt te liggen.
De koepelorganisatie vindt dat het GLB een echt gemeenschappelijk beleid moet blijven, met een toegewijde, geoormerkte en beschermde begroting. Het budget moet minstens op het huidige niveau worden gehandhaafd en geïndexeerd worden voor inflatie over de periode 2021–2027.
Bekijk meer over:
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners
Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-

John Deere 6R 165 trekker (LIE) #781253
Gebruikt, € 143.000
-

Case IH JX 90
2007, P.O.A.
-

JOHN DEERE Z545R ZEROTURN 48" (SOM) #692978
Gebruikt, P.O.A.
-

Cappon onbekend
Gebruikt, P.O.A.
Vacatures
Financieel Administratief Medewerker Agrarisch
Wageningen University & Research - Wageningen
(Senior) Consultant Transitie Landelijk gebied
Deloitte Nederland - Amsterdam
Weer
-
Zondag16° / 4°5 %
-
Maandag17° / 4°20 %
-
Dinsdag16° / 6°5 %
















