Rechter: Melkveehouder Erp mag alleen overdag uitkuilen

Een melkveehouderij in het Brabantse Erp mag 's ochtends voor 07.00 uur en 's avonds na 19.00 uur geen lawaaierige machines, zoals een loader of trekker, gebruiken om veevoer uit te kuilen. Dat heeft de Rechtbank Oost-Brabant afgelopen vrijdag bepaald in een zaak die de ondernemer had aangespannen tegen de gemeente.

Rechter%3A+Melkveehouder+Erp+mag+alleen+overdag+uitkuilen
© Frits Huiden

Het rechtsgeding draaide om een omgevingsvergunning voor het vernieuwen en uitbreiden van de melkstal van het bedrijf. De gemeente Meierijstad verleende de vergunning, maar verbood het gebruik van zware machines voor het uitkuilen en voeren buiten de zogeheten 'dagperiode', van 07.00 tot 19.00 uur.

Dit zou leiden tot geluidsoverlast voor een omwonende, die op minder dan 50 meter afstand van het bedrijf woont. De eigenaren van het melkveebedrijf waren het hier niet mee eens en stapten naar de rechter. In hun ogen is het noodzakelijk dat om 05.00 uur in de ochtend wordt gevoerd, omdat de koeien dan worden gemolken en vervolgens vers voer krijgen.

Volgens de ondernemers is het belangrijk dat ze na het melken aan het voerhek staan, om te eten. Zonder vers voer zouden ze gaan liggen. Omdat de slotgaten van de spenen na het melken nog open staan, wordt hiermee de kans op uierontsteking onaanvaardbaar vergroot.

De rechtbank geeft de gemeente Meierijstad op het belangrijkste punt gelijk. Het gebruik van de loader en tractor om het voer te pakken (het 'uitkuilen') en naar de stal te rijden, leidt inderdaad tot een overschrijding van de geluidsnormen in de vroege ochtend.

De rechter oordeelde dat de veehouder niet kon aantonen dat hij een 'bestaand recht' had om deze lawaaiige activiteiten al voor 07.00 uur uit te voeren. Ook stelde de rechtbank dat de boer onvoldoende had onderzocht of er alternatieven zijn, zoals het voer de avond ervoor al klaarleggen.


Voeren niet verboden

Hoewel de veehouder op het hoofdpunt verliest, is zijn beroep toch deels 'gegrond' verklaard. De rechtbank heeft de gemeente op twee punten gecorrigeerd. De gemeente had het 'voeren' buiten de dagperiode verboden.

De rechtbank stelt dat het voeren zelf niet het probleem is, maar alleen de lawaaiige voorbereiding. Volgens de rechtbank blijkt uit het akoestisch onderzoek dat het voeren in de nachtperiode als zodanig niet leidt tot overschrijding van de geluidniveaus. De weigering is daarom aangepast en geldt nu specifiek voor 'het uitkuilen en het rijden met de voerwagen'.

Een ander voorschrift verplichtte de boer om het inkuilen van gras en maïs drie werkdagen van tevoren te melden. De boer vond dit onredelijk, omdat inkuilen sterk afhankelijk is van het weer. De rechter gaf de boer hierin gelijk en heeft het voorschrift versoepeld: de boer moet het nu enkel melden voordat de activiteit begint.

Lees ook

Marktprijzen

Meer marktprijzen

Laatste nieuws

Nieuwste video's

Kennispartners

Meest gelezen

Nieuw op MechanisatieMarkt.nl

Meer advertenties

Vacatures

Weer

  • Woensdag
    13° / 8°
    90 %
  • Donderdag
    13° / 8°
    10 %
  • Vrijdag
    15° / 8°
    70 %
Meer weer