Dierwaardigheid kost tot wel honderdduizenden euro's per bedrijf

De kosten van een dierwaardige veehouderij bedragen tienduizenden tot soms honderdduizenden euro's per bedrijf per jaar. Dat hebben Wageningen University & Research (WUR) en adviesbureau Connecting Agri & Food uitgerekend.

Dierwaardigheid+kost+tot+wel+honderdduizenden+euro%27s+per+bedrijf
© Jorien Slager

Met name in de varkenshouderij lopen de kosten op. Het gaat om 220.000 tot 236.000 euro per jaar voor een vleesvarkensbedrijf en om 399.000 tot 404.000 euro voor een zeugenbedrijf. Voor een melkveebedrijf liggen de jaarlijkse kosten tussen de 34.000 en 136.000 euro, voor een vleeskuikenbedrijf tussen de 23.000 en 119.00 euro en voor een leghennenbedrijf tussen de 21.000 en 34.000 euro.

Uit de berekeningen blijkt verder dat een blankvleesbedrijf moet rekenen op extra kosten tussen de 85.000 en 171.000 euro per jaar. Voor een rosékalverbedrijf is dat 34.000 tot 68.000 euro. WUR en Connecting Agri & Food hebben de financiële compensatie bepaald die nodig is om de voorgestelde maatregelen voor hoger dierenwelzijn door te voeren, zowel op bedrijfsniveau als op sectorniveau.

De compensatie is gebaseerd op de extra kosten die veehouders moeten maken. De onderzoekers maken daarbij onderscheid tussen extra kosten die veehouders elk jaar moeten maken en de (eenmalige) verwachte investeringen die ze moeten doen om aan de hogere welzijnsstandaarden te voldoen.


Drie pakketten in m

In de melkveehouderij zijn drie pakketten aan maatregelen doorgerekend. Een daarvan gaat over de vrijlevenstal. Dit is volgens de onderzoekers een duur stalsysteem. De extra kosten per bedrijf bij het pakket met de minste economische impact komen neer op 34.000 euro per jaar. In dat geval wordt alleen de stalcapaciteit uitgebreid.

De extra kosten voor vleeskuikens hebben ook te maken met het creëren van extra leefruimte voor de dieren. Bij een maximale bezetting van 39 kilo per vierkante meter bedragen de extra kosten per bedrijf 23.000 tot 24.000 euro per jaar, bij een maximale bezetting van 30?kilo per vierkante meter kost het 74.000 tot 79.000 euro extra per bedrijf per jaar.

Ook bij de leghennen leidt verlaging van de bezetting tot extra kosten. Bij een verlaging naar acht leghennen per vierkante meter bedragen de extra kosten per bedrijf 30.000 tot 47.000 euro per jaar. Bij een verdere verlaging naar zeven dieren per vierkante meter zullen de extra kosten meer dan verdubbelen ten opzichte van acht hennen per vierkante meter.


Vleesvarkens krijgen een vergroting van de leefruimte tot 0,9 vierkante meter per vleesvarken. De extra kosten bedragen daarvoor 236.000 euro per bedrijf per jaar. De kosten van aanvullende temperatuurregulering bij 0,8 vierkante meter per vleesvarken bedragen 235.000 euro per bedrijf per jaar.

Volgens de deskundigen hebben in de vleesvarkenshouderij de maatregelen die betrekking hebben op het niet couperen van staarten, ruimte en stalklimaat de grootste economische impact.


Tot wel 404.000 euro in zeugenhouderij

De voorgenomen maatregelen die nodig zijn voor een dierwaardige zeugenhouderij kosten 399.000 tot 404.000 euro per bedrijf per jaar. In de zeugenhouderij hebben de maatregelen met betrekking tot het niet couperen van staarten, vrijloopkraamhokken, bezettingsgraad, speenleeftijd en vloermaatregelen de grootste economische impact.


In de kalverhouderij wordt ingezet op extra leefruimte, welzijnsvloeren, daglicht, schuurvoorziening en langvezelig ruwvoer. In de rosékalverhouderij komen de kosten per bedrijf uit op 62.000 tot 68.000 euro per jaar, afhankelijk of kalverhouders de stalcapaciteit uitbreiden of minder dieren gaan houden in de bestaande stallen.

Hierin spelen de kosten van een toename van leefruimte tot 3 vierkante meter (in plaats van de huidige 1,8 vierkante meter) en het plaatsen van welzijnsvloeren de grootste rol, meldt de onderzoekers.


Meer ruimte in blankvleeskalverhouderij

De extra kosten in de blankvleeskalverhouderij bedragen 155.000 tot 171.000 euro per bedrijf per jaar, dit is vooral het gevolg van de toename van leefruimte tot 3 vierkante meter en het plaatsen van welzijnsvloeren. In deze sector wordt ook ingezet op een hoger hemoglobinegehalte, maar de kosten daarvan kunnen niet goed worden berekend.

De onderzoekers gaan uit van een krimp van de veestapel. Omdat onzeker is in welke mate dit het geval zal zijn, wordt gewerkt met twee scenario's: 20 procent of 30 procent krimp van de veestapel en/of het aantal bedrijven. Er wordt vanuit gegaan dat de investeringen voor de veehouderij op kunnen lopen van 5,9 miljard tot 8,4 miljard euro tot 2040.

De investeringen in de melkveehouderij zijn relatief groot; bijna 4 miljard euro. Ook voor de varkenshouderij is het investeringsbedrag met ruim 2 miljard euro hoog.

Lees ook

Marktprijzen

Meer marktprijzen

Laatste nieuws

Nieuwste video's

Kennispartners

Meest gelezen

Nieuw op MechanisatieMarkt.nl

Meer advertenties

Vacatures

Weer

  • Zaterdag
    21° / 15°
    15 %
  • Zondag
    19° / 14°
    95 %
  • Maandag
    19° / 13°
    85 %
Meer weer