Provincie Drenthe eist meer uitleg over uitbreidingsplannen Defensie
Defensie moet beter onderbouwen waarom natuurgebied het Witterveld, ten zuidwesten van Assen, ongeschikt is als uitbreiding van oefenterrein De Haar, vindt Provincie Drenthe. Door de uitbreidingsplannen dreigen boeren bijna 300 hectare grond kwijt te raken.

'Als je niet duidelijk kunt maken waarom uitbreiding van het huidige oefenterrein ongeschikt is, kun je heel lastig tegen mensen zeggen: neem maar afscheid van je huis, bedrijf of land', zegt gedeputeerde Yvonne Turenhout (Ruimtelijke Ordening/PvdA). Het Witterveld is natuurgebied en al militair oefenterrein. Intensiever gebruik van dat gebied kan voorkomen dat elders grond moet worden vrijgemaakt, stelde Turenhout eerder in een overleg met Provinciale Staten. Veel partijen steunen dit.
Medio mei werd duidelijk dat Defensie het militaire oefenterrein De Haar tussen Assen en Hooghalen wil uitbreiden. Door de uitbreidingsplannen gaat bijna 300 hectare landbouwgrond verloren. Boeren in het Drentse Laaghalerveen reageerden vol ongeloof op de plannen.
Twee agrarische bedrijven – een melkveebedrijf en een gemengd bedrijf met akkerbouw, paarden en pluimvee – moeten sowieso plaatsmaken. Twee andere bedrijven raken al hun landbouwgrond kwijt, maar behouden de bedrijfsgebouwen. Andere agrariërs in het gebied moeten hectares inleveren.
Dubbel grondgebruik
Politieke partijen willen dat Gedeputeerde Staten de Haagse plannenmakers wijzen op de voordelen van dubbel grondgebruik. Defensie oefent niet elke dag en die paar keer dat ze komen, kan schade worden gecompenseerd, vinden zij. Turenhout zegde dat toe. En omdat de leefbaarheid in het gebied onder druk komt te staan, wil de gedeputeerde ook praten over een gebiedsfonds als compensatie.
In de reactie op de onlangs gepresenteerde plannen vraagt Drenthe ook waarom het oefenterrein nu met bijna 300 hectare moet worden uitgebreid, terwijl het eerder om 200 hectare ging. Ook moet worden gesproken over compensatie die later aan de orde kan zijn, bijvoorbeeld bij schade door een afname van toerisme in het gebied.
Agrariërs gaven aan overrompeld te zijn. Ze verklaarden dat ze van Defensie te horen hebben gekregen dat de onteigeningsprocedure al zou zijn gestart om geen tijd te verliezen. Turenhout heeft dat niet bevestigd gekregen van Defensie, zei ze.
Bekijk meer over:
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners


Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-
John Deere Zitmaaier / tuintrekker X127 (ZOB) #692665
Gebruikt, € 3.950
-
John Deere Zitmaaier / tuintrekker X380 (LH) #692279
Gebruikt, € 6.793
-
New Holland T6.155 AutoCommand
2022, P.O.A.
-
Husqvarna Zitmaaier / tuintrekker R200iX (LH) #60841
Gebruikt, € 6.920
Vacatures
Campagne Marketeer
LTO Bedrijven - Wageningen, Nederland
Projectmedewerker biodiversiteit
Agrarische Natuurvereniging Oost Groningen - Vlagtwedde, Westerwolde
Medewerker Agrarisch Natuurbeheer
Agrarische Natuurvereniging Oost Groningen - Vlagtwedde, Westerwolde
Toezichthouder Stikstof
Recruitment Marketeers - NL
Weer
-
Dinsdag22° / 13°20 %
-
Woensdag26° / 15°20 %
-
Donderdag22° / 17°50 %