'De botsende werelden van graan en atomen'
Wat heeft deeltjesfysica te maken met de prijzen op de agrarische termijnmarkten? Die vraag stellen wij ons allemaal van tijd tot tijd. Nou ja, niet precies natuurlijk. Maar u vraagt zich wellicht soms wel af welke ontwikkelingen de prijzen van bijvoorbeeld graan en mais op de wereldhandelsmarkten beïnvloeden en hoe. Want uiteindelijk bepalen die schommelingen grotendeels ons inkomen.
U bent overigens niet de enige die zich dat afvraagt. Ook de knappe koppen van Wageningen University & Research, de Europese Organisatie voor Kernonderzoek (Cern), het Commodity Risk Management Expertise Center en Maastricht University zijn hiermee bezig. U bevindt zich dus in goed gezelschap.
De vragen liggen voor de hand, maar dat geldt – zoals gebruikelijk – niet voor de antwoorden. Er zijn zoveel zaken die effect hebben op de financiële markten dat het allemaal niet bij te houden is.
Dat brengt ons bij de deeltjesfysica. Bij Cern in Zwitserland, waar ze atomen op elkaar laten botsen in een zoektocht naar de kleinste bouwstenen van ons universum, vonden ze een verrassend raakvlak met financiële markten. Net zoals die deeltjes razendsnel botsen, wisselen kopers en verkopers in milliseconden miljarden aan orders uit. Dat maakt de wereldmarkt vatbaar voor manipulatie door kwaadwillenden.
De wereldmarkt is vatbaar voor manipulatie door kwaadwillenden
Onlangs bezocht ik het projectteam van HighLO dat bij Cern onderzoek doet naar manieren om marktmanipulatie te signaleren, visualiseren en voorspellen ten behoeve van een eerlijkere en beter functionerende markt. Dat is een goede zaak voor boeren en tuinders wiens prijs direct of indirect wordt bepaald door de termijnmarkt.
Blijkbaar moet je tegenwoordig niet alleen over gezond boerenverstand beschikken om de markt te doorgronden, maar ook een beetje overweg kunnen met fundamentele natuurkunde en subatomaire, hoogenergetische fysica.
Bekijk meer over:
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners
Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-

Perfect weidebloter LB-185
Gebruikt, P.O.A.
-

GF8501 MH
Gebruikt, € 2.500
-

New Holland TM190 trekker (MAA) #690891
Gebruikt, P.O.A.
-

Fendt 312 LSA
1993, P.O.A.
Vacatures
Veldcoördinator en ecologisch medewerker Agrarisch Natuur- en Landschapsbeheer
Boerennatuur Noordwest Overijssel - Staphorst
Projectleider
Boerennatuur Noordwest Overijssel - Staphorst
Gezocht; Allround bedrijfsleider Veen-natuurmelkveebedrijf
Stichting VIP Hegewarren - Oudega, Smallingerland
Weer
-
Zaterdag8° / 3°20 %
-
Zondag9° / 6°20 %
-
Maandag6° / 3°10 %










