'Een troost: bloembollen kun je altijd nog eten'
In de Hongerwinter van 1944 aten mensen zelfs bloembollen om te overleven. Dictaturen zetten honger in als wapen. Dat gebeurde toen en nu weer door Poetin met de blokkade van graan vanuit de Zwarte Zeehavens. Zo laat Hamas cynisch de eigen Palestijnen in Gaza creperen, dienen eigen doden via georkestreerd martelaarschap als mediawapen; dat is ongeacht de fouten van Israël.

Stalin zette honger in als repressiemiddel in Oekraïne in 1932, wat bekend staat als de Holodomor. In vroeger eeuwen, bij een beleg van een stad, werd deze uitgehongerd om zich te laten overgeven. Het voeden van een bevolking van stad of land is niets meer dan het tellen van nutriënten, net zoals een boer weet wat hij moet bemesten om te kunnen oogsten, input en output. Landbouw is geen tovenarij en het voeden van je bevolking evenmin.
Dan de Ierse hongersnood, 1840-1845, toen aardappeloogsten door phytophthora wegrotten, terwijl graan, boter, vlees werd geëxporteerd door de Britse adellijke landheren. Ierland was een wingewest, de bevolking werd onderdrukt door de Britse macht. Van de 8 miljoen Ieren, die aardappelen als volksvoedsel teelden, zijn er meer dan 1 miljoen verhongerd. En door indirecte gevolgen, zoals gedwongen emigratie naar de Verenigde Staten, bleven er 3,5 miljoen Ieren over rond 1900.
Door het natte weer vorig en dit jaar is er al veel phytophthora, met nieuwe schimmelstammen. Een te intensief bouwplan met slechts enkele gewassen maakt dat je kwetsbaar bent. Ook bij bioboeren is er phytophthora, ondanks aanvankelijk resistente aardappelrassen. Er zijn snelle veredelingstechnieken nodig zoals Crispr-Cas.
Selectief winkelen in wetenschap is nogal inconsequent
Activisten die tegen dit soort innovaties zijn, omarmen eigenlijk volkerenmoord. Selectief winkelen in wetenschap is nogal inconsequent. Je kunt niet voor de ontwikkeling van mensenmedicijnen zijn, maar tegen middelen die phytophthora bestrijden. Bio versus gangbaar, veelal ideologisch gedreven door een nieuw soort bestuursadel.
Bij de bloembollenteelt stel ik de vraag of we wel alles moeten willen telen voor geld, wetende dat de voor mensen levensgevaarlijke schimmel Aspergillus fumigatus zich kan verspreiden, juist door het gebruik van de vele middelen.
Dit luxeproduct zorgde in de Gouden Eeuw al voor een economische bubbel, de tulpenmanie, waarin gretigheid en speculatie uiteindelijk de ineenstorting van de handel veroorzaakte. Een troost is evenwel dat we bloembollen altijd nog kunnen eten.
Bekijk meer over:
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners

Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-
John Deere Zitmaaier / tuintrekker X127 (ZND) #692294
Gebruikt, € 3.950
-
Gebruikt, P.O.A.
-
John Deere Tractor, compact 4066R (RL) #692019
Gebruikt, P.O.A.
-
John Deere Tractor 6090M (MD) #691713
Gebruikt, P.O.A.
Vacatures
Campagne Marketeer
LTO Bedrijven - Wageningen, Nederland
Toezichthouder Stikstof
Recruitment Marketeers - NL
Weer
-
Dinsdag17° / 11°40 %
-
Woensdag21° / 8°10 %
-
Donderdag27° / 11°10 %