Verlies voor Agrifirm: ‘pittig jaar zet ons op scherp’

Agrifirm heeft een moeilijk jaar achter de rug. De prijsschommelingen op de grondstoffenmarkt speelde de agrarische coöperatie parten. Er wordt gesneden in de kosten, maar de investeringen in verduurzaming blijven op peil, zegt CEO Dick Hordijk.

Verlies+voor+Agrifirm%3A+%E2%80%98pittig+jaar+zet+ons+op+scherp%E2%80%99
© Maarten Sprangh

Uit de woensdag gepresenteerde jaarcijfers over 2023 blijkt een omzetdaling van 13,2 procent naar 2,439 miljard euro. Het nettoresultaat kwam vorig jaar uit op een verlies van 3,6 miljoen euro. De verliezen komen vooral voor rekening van de buitenlandse activiteiten, zegt Hordijk in een toelichting op de resultaten.

De coöperatie Agrifirm met daarin de akkerbouw- en veehouderijactiviteiten in Nederland heeft volgens plan gepresteerd, zegt Hordijk. Het zijn vooral de voeractiviteiten en de business in China waar er druk zit op de resultaten.


‘De grondstoffenmarkt is steeds volatieler geworden. En het is vorig jaar minder goed gelukt om de hogere prijzen van onze voorraden in de markt terug te verdienen. In 2022 hadden daarvan wel een voordeel, maar in 2023 gebeurde het tegenovergestelde.’

Het zijn onrustige tijden en dat roept ook bij onze leden vragen op

Agrifirm-CEO Dick Hordijk

China kampt voor het vijfde jaar op rij met een varkenspestepidemie. Agrifirm verkoopt daar additieven voor varkensvoer. ‘Wij zijn daar voorzichtiger geworden. De prijzen liggen er laag, boeren kiezen niet voor de duurste additieven.’

De prijsschommelingen op de grondstoffenmarkt blijven ook dit jaar aanhouden, verwacht Hordijk. ‘Wel zullen er minder pieken en dalen zijn. We merken dat onrust op de markt minder snel uitvergroot wordt in de prijzen.’


Fabriek gesloten

Het ‘pittige jaar’ heeft de coöperatie wel op ‘scherp gezet’. Noodzakelijk, volgens Hordijk, omdat onder meer de salariskosten sterk toenamen. Agrifirm is daarom een kostenbesparingsprogramma gestart, waarbij onder meer een fabriek in Zwolle is gesloten. ‘Dat loopt nog twee tot drie jaar. Soms gaat het in een grote stap, maar ook via natuurlijk verloop. We moeten onze teams scherp houden.’

Ondanks de tegenvallende resultaten en de komst van een regering die mogelijk een rem zet op de landbouwtransitie wil Hordijk met Agrifirm een voorloper blijven in de verduurzaming van de landbouw.

‘Gisteren tijdens onze ledenraad hebben we een stevige discussie gevoerd. Het zijn onrustige tijden en dat roept ook bij onze leden vragen op. Als wij zien dat bepaalde ontwikkelingen afremmen dan zullen wij ook voorzichtiger worden. Maar wij willen niet het risico lopen dat we ontwikkelingen gaan afremmen die toch wel gaan komen en waarmee we in de toekomst het verschil kunnen maken voor de landbouw in Nederland.’


Belonen verduurzaming

Recentelijk is Agrifirm een nieuw samenwerking aangegaan met Rabobank. De bank wil akkerbouwers en veehouders gaan belonen voor duurzame stappen die zij zetten. Agrifirm ondersteunt dat met kennis en data waarmee boeren kunnen aantonen dat ze duurzamer werken. Bijvoorbeeld op het gebied van CO2-reductie en minder gebruik van gewasbeschermingsmiddelen.

‘Dergelijke initiatieven werken altijd beter als je samen optrekt. Rabobank kan de financieringslast van boeren verlichten en wij willen een goed verdienmodel voor de boer koppelen aan de verduurzaming.’ Volgens Hordijk mag de verduurzaming niet ten koste gaan van het inkomen van boeren.

Ondanks het verlies over 2023 is Agrifirm financieel gezond. Het concern beschikt over een groepsvermogen van 507,1 miljoen euro (min 1,9 procent tov 2022). De circa 8500 leden van de coöperatie kunnen samen een ledenuitkering van 7,3 miljoen euro verdelen. Dat is wel aanzienlijk minder dan de 14,3 miljoen euro over 2022.


Lees ook

Marktprijzen

Meer marktprijzen

Laatste nieuws

Nieuwste video's

Kennispartners

Meest gelezen

Nieuw op MechanisatieMarkt.nl

Meer advertenties

Vacatures

Weer

 • Zondag
  18° / 12°
  80 %
 • Maandag
  20° / 11°
  50 %
 • Dinsdag
  21° / 11°
  70 %
Meer weer