Gelderland geeft geit meer lucht
Gedeputeerde Staten van Gelderland willen het geitenbeleid op een aantal aspecten bijstellen. De provincie wil soepel omgaan met de hoeveelheid toegestane geiten. Ook wordt de termijn verlengd waarop gemeenten het vestigings- en uitbreidingsverbod in hun bestemmingsplannen moeten hebben verwerkt.
Dat blijkt uit een brief die door Gedeputeerde Staten is verzonden aan Provinciale Staten. Woensdag wordt in een commissievergadering gesproken over de plannen van het provinciebestuur. In Gelderland geldt sinds 2017 een vestigings- en uitbreidingsverbod voor geitenhouderijen. Gemeenten moeten dat verbod uiterlijk 1 januari 2021 hebben verwerkt in de bestemmingsplannen.
Het verbod werd ingesteld omdat het aantal gevallen van longontsteking rondom geitenhouderijen sterk zou toenemen. Dat bleek uit het rapport 'Veehouderij en gezondheid omwonenden'. De eindresultaten van dit onderzoek worden echter pas in de loop van 2021 bekend.
Termijn is krap
Daarom is de vastgestelde termijn om het verbod in bestemmingsplannen te verwerken te krap, oordeelt de provincie. 'Beoogd is immers dat gemeenten het bestemmingsplan pas hoeven te wijzigen als meer duidelijkheid bestaat over de oorzaken van de verhoogde kans op longontsteking', zo staat in de brief van Gedeputeerde Staten.
LTO Noord zegt in een reactie te begrijpen dat de termijn wordt verlengd, maar doet ook een appel op de provincie om aan te dringen op een tempoversnelling van het onderzoek.
Lammerseizoen
LTO Noord constateert verder dat het lammerseizoen voor problemen zorgt. Er mag in feite geen enkele geit of bok meer bij. 'Het strikt naleven van dat verbod zou betekenen dat jonge bokjes en geitjes niet kunnen blijven leven', staat in een brief die door LTO naar alle Statenleden is gestuurd.
Gedeputeerde Staten onderkennen dit probleem ook en willen jongvee tot en met 60 dagen uitzonderen van het verbod. Dat biedt volgens de boerenbelangenbehartiger voor dit jaar een toereikende oplossing voor Gelderse geitenhouders. Maar LTO vreest dat er toch situaties ontstaan waarbij de richtlijnen geen soelaas kunnen bieden.
'Het zou goed zijn dat de provincie de gemeenten en omgevingsdiensten de ruimte biedt om in die gevallen een praktische oplossing te vinden. Een soort hardheidsclausule, zodat dieren en ondernemer niet in de knel komen', schrijft LTO. 'Hopelijk doet dit zich in de praktijk niet voor, dan hoeft zo'n clausule niet te worden gebruikt.'
Bekijk meer over:
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners
Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-

John Deere 5058E trekker (HAE) #775798
Gebruikt, P.O.A.
-

Gewichtblok 1450 kg TOP
Gebruikt, P.O.A.
-

JOHN DEERE 2026R COMPACTTREKKER (SOM) #781745
Gebruikt, P.O.A.
-

Pottinger Novacat 302 achtermaaier 3mtr
2020, P.O.A.
Vacatures
Directeur
BoerenNatuur Zuid-Hollandse Delta - Westmaas, Nederland
Duurzaamheidsadviseur agrarische sector
EVO Kompas - Oirschot
Financieel administratief medewerker agrarisch
Wageningen Universiteit/ Wageningen University - Meijel, Peel En Maas
Verkoper Binnendienst Glastuinbouw
KaRo BV - Zwaagdijk, Noord-Holland,
Projectmedewerker BoerenNetwerk – Natuurinclusieve Landbouw
Wij.land - Abcoude
Weer
-
Vrijdag20° / 12°40 %
-
Zaterdag22° / 11°20 %
-
Zondag20° / 15°85 %















