De ontwikkeling naar een volledig klimaatneutrale warmtevoorziening in de Westlandse glastuinbouw zal zonder kolenwarmte worden gerealiseerd, stelt LTO Glaskracht Nederland.
Als alternatief voor aardgas kunnen volgens de belangenorganisatie voldoende andere warmtebronnen worden ontwikkeld om de duurzaamheidsambities van de glastuinbouw te realiseren.
LTO Glaskracht Nederland noemt als voorbeeld het grote potentieel van geothermie. De eerste twee bronnen in het Westland leveren veel warmte en enkele nieuwe bronnen zijn in ontwikkeling. In 2017 kan het Trias-project het aardwarmtepotentieel verder vergroten. Voor dit project wordt extra diep geboord.
Diepe geothermie
Ook in het Rotterdamse havengebied starten initiatieven met diepe geothermie waarmee eerst stoom geleverd kan worden aan de industrie. Door een warmtenet kan de vrijkomende restwarmte ook aan het Westland worden geleverd.
Naast deze ontwikkeling zijn er verbeterde mogelijkheden voor biomassaverbranding en ontstaan mogelijkheden voor elektrisch verwarmen, meldt Glaskracht in een persbericht. De hoog efficiënte gasgestookte WKK's die nu nog op de bedrijven staan kunnen in de eerste periode de warmtevraag nog aanvullen en leveren ook elektriciteit en CO2 .
LTO Glaskracht Nederland werkt aan een aanpak waarin clusters van bedrijven de basis leggen voor lokale warmtenetten, die geleidelijk op een groter net of een warmterotonde worden aangesloten. Om met succes duurzame warmte voor de glastuinbouw te kunnen ontwikkelen, is voor de teelt in de kassen voldoende beschikbaarheid van CO2 essentieel.
Daartoe wordt gewerkt aan een plan om CO2 uit afvalverbranding vanuit Amsterdam of Rotterdam)= toe te voegen aan de bestaande levering in het OCAP-net. Voldoende CO2 uit externe bronnen is noodzakelijk voor de glastuinbouw om in de toekomst geheel zonder aardgas te kunnen telen.
Energiedoelen 2020
De glastuinbouw ligt volgens het Energieonderzoek Centrum Nederland in de NEV 2016 (Nationale energieverkenning) goed op koers om haar energiedoelen 2020 te halen.
Bekijk meer over:
Lees ook
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners
Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-

John Deere 5100R CQ 16/16 (BRU) #703570
Gebruikt, P.O.A.
-

Kuhn GA8121 hark met middenafleg
2010, P.O.A.
-

Steyr 6185 CVT
Gebruikt, P.O.A.
-

JOHN DEERE X948 COMPACTTREKKER 54" AUTO CONNECT (LIE) #781642
Gebruikt, P.O.A.
Vacatures
Redacteur Business & Markten
Nieuwe Oogst - Zwolle, Nederland
Duurzaamheidsadviseur agrarische sector
EVO Kompas - Oirschot
Medewerker bedrijfsplannen en subsidies
EVO Kompas - Oirschot
Vrachtwagenchauffeur CE Dagdienst Fulltime / Parttime
Limax BV - Horst, Horst Aan De Maas
(Senior) Agrarisch Vastgoed Adviseur
Klaver Agrarisch Vastgoed - Nieuwe Niedorp, Hollands Kroon
Weer
-
Donderdag18° / 13°90 %
-
Vrijdag18° / 11°65 %
-
Zaterdag20° / 9°35 %













