Brandstichten om erger te voorkomen
Wat was de sector dit voorjaar blij dat we pas in 2018 generiek gekort zouden gaan worden. Overschrijding van het fosfaatplafond in 2017 kon geen probleem zijn. Het lijkt erop dat niet alleen staatssecretaris Martijn van Dam zich heeft verslikt in de interpretatie van de regelgeving van de Europese Unie.

Nadat de staatssecretaris door Brussel op de vingers is getikt, heeft hij besloten het stelsel van fosfaatrechten pas op 1 januari 2018 in te voeren. Eigenlijk is dat niet eens de reden van de commotie van dit moment. De EU gaf namelijk ook aan dat bij structurele overschrijding van het fosfaatplafond de onderhandelingen over een nieuwe derogatie niet op de agenda komen. Er ligt nu dus opeens druk op het verminderen van de fosfaatproductie in 2017.
Van Dam verklaarde direct geen middelen te hebben om dit af te dwingen. Binnen de sector wordt nu al weken vergaderd over plannen die afgelopen jaren al meermaals zijn gewogen en te licht bevonden.
Zelfs het inzetten van 23 euro miljoen crisissteun om versneld melkvee af te voeren is overwogen. Ook dit is zinloos zolang er via de achterdeur weer melkvee uit het buitenland wordt aangevoerd. Een haalbaar plan zal dwingend en juridisch sterk moeten zijn, met daarnaast een behoorlijke impact gezien de noodzakelijke krimp van de veestapel.
De ultieme noodmaatregel is in mijn ogen het schrappen van de derogatie in 2017. Van Dam kan hoogstpersoonlijk besluiten deze derogatie gewoon niet door te voeren. Dit zal ervoor zorgen dat het mestoverschot met ruim 16 miljoen ton mest toeneemt.
Naast de impact die dit op de prijs voor mestafzet zal hebben, doemt er dan een echte beperking op. Alle mest die niet op grond geplaatst kan worden en waar geen verwerkingscapaciteit voor is, zal bij de veehouder in opslag moeten blijven. Direct is ook per bedrijf het effect tastbaar van het wegvallen van toekomstige derogatie.
Het is rigoureus. Deze maatregel voelt hetzelfde als een gebied onder controle af laten branden om een naderende bosbrand te stoppen. Schade accepteren om grotere schade te voorkomen.
Bekijk meer over:
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners


Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-
Farmtrac Tractor, compact Overig (WOL) #39432
Gebruikt, € 15.000
-
John Deere Tractor 7230R (REU) #693635
Gebruikt, P.O.A.
-
Pottinger Novacat 302 ED
2024, P.O.A.
-
Fendt 728 Gen7 Power+
2024, P.O.A.
Vacatures
Administratief medewerker akker-, land- of tuinbouw
Wageningen University & Research - Wageningen
"Wij zoeken jou, natuurlijk!" Een gedreven veldmedewerker met oog voor gezonde landbouw.
Coöperatie Natuurrijk Limburg - Roermond
Meewerkend voorman/-vrouw teelt
IBN - Beugen
Weer
-
Zaterdag24° / 13°20 %
-
Zondag22° / 13°30 %
-
Maandag21° / 13°55 %