Regelgeving werkt inzet bodemverbeteraar tegen (video)
Bokashi is heel mooi materiaal, dat boeren goed kunnen gebruiken als bodemverbeteraar. Maar wet- en regelgeving staat grootschalige toepassing nog in de weg.
Tot die conclusie komt beleidsmedewerker David van Maaswaal van waterschap Drents Overijsselse Delta (DOD) na een themabijeenkomst over bokashi. Die vond donderdag plaats op het bedrijf van Bram de Vos in Lemelerveld.
Vechtdal
In het kader van project 'Toekomstgericht ondernemen met Bodem & Water in het Vechtdal' werd een bokashikuil geopend en uitgereden over het land. Daar moet het de bodem verbeteren.
De kuil is in december gemaakt van gras, riet en ander natuurafval van DOD onder toevoeging van effectieve micro-organismen.
Bodemverbeteraar
'Voordeel is dat je van 100 kuub groenafval 100 kuub bodemverbeteraar overhoudt. Als je composteert, houd je van die 100 kuub groenafval maar 10 kuub compost over', zegt Van Maaswaal.
'Bovendien vindt de microbacteriële werking op het land plaats. Dat stimuleert het bodemleven.'
Ontheffing
Ondanks de positieve eigenschappen is ruime toepassing van bokashi lastig. 'Dat komt omdat groenafval wettelijk ook als echt afval wordt gezien', zegt Van Maaswaal.
Je mag het niet over langere afstand vervoeren. 'Dat belemmert de toepassing', weet hij. Voor de proef in Lemerlerveld werd daarom een ontheffing verleend.
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners



Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-
John Deere Zitmaaier / tuintrekker X107 (HIL) #692607
Gebruikt, € 3.289
-
John Deere Zitmaaier / tuintrekker X167R (WOL) #27416
Gebruikt, € 5.644
-
John Deere Zitmaaier / tuintrekker X127 (HIL) #692301
Gebruikt, € 3.950
-
John Deere Zitmaaier / tuintrekker X350R (WOL) #692542
Gebruikt, € 6.966
Vacatures
Campagne Marketeer
LTO Bedrijven - Wageningen, Nederland
Meewerkend voorman/-vrouw teelt
IBN - Beugen
Projectmedewerker biodiversiteit
Agrarische Natuurvereniging Oost Groningen - Vlagtwedde, Westerwolde
Medewerker Agrarisch Natuurbeheer
Agrarische Natuurvereniging Oost Groningen - Vlagtwedde, Westerwolde
Weer
-
Zondag21° / 14°95 %
-
Maandag19° / 12°50 %
-
Dinsdag19° / 11°75 %