Telers volgden het bemestingsadvies uit de boekjes uit de jaren vijftig en zestig te lang. De proeven met kalibemesting op proefbedrijf Valthermond laten zo’n sterke gewasreactie zien, dat het advies tijdens het lopende onderzoek al om kan.
Johan Ottens van Agrifirm hoort van telers en in studiegroepen dat ze de bemesting al hebben aangepast. De laatste jaren zien de telers meer kaligebrek in hun gewassen. In de regio noordoost gaat het vaak om zetmeelaardappelen, maar de teelt van consumptieaardappelen en aardappels voor de vlokkenindustrie neemt ook toe.
De oorzaak van zichtbaar kaligebrek is de verandering van de bemesting. Dat geldt in feite in alle delen van het land. Het verbaast Ottens dan ook niet dat Agrifirm-proeven in het zuidoosten en andere delen van het land gelijke effecten laten zien.
Bemestingsnormen zijn aangescherpt. De grens voor de toediening van dierlijke mest ligt bij het maximale aantal kilo’s fosfaat. Nu dat van 110 naar 50 kilo is gezakt, terwijl de opbrengsten per hectare eerder stijgen, is in het gewas te zien dat het te weinig krijgt van de andere elementen die met dierlijke mest meekomen.
‘Vroeger werd in het voorjaar en op de stoppel dierlijke mest gegeven’, zegt Ottens. ‘Het leverde geld op en er was geen beperking.’
Bekijk meer over:
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners



Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-
Rumptstad RPV140-480 Variabel (4+1) wentelploeg (HIL) #130235
Gebruikt, € 10.500
-
JOHN DEERE X950R 54" HOOGLOSSER ZITMAAIER (SOM) #694589
Gebruikt, P.O.A.
-
JOHN DEERE X380 ZITMAAIER - 48A MAAIDEK (ZUI) #692960
Gebruikt, € 8.338
-
Kuhn GF10601
Gebruikt, P.O.A.
Vacatures
Redacteur Business & Markten
Nieuwe Oogst - Zwolle, Nederland
Vertegenwoordiger M/V
KI Kampen - Dalfsen, Nederland
Administratief medewerker akker-, land- of tuinbouw
Wageningen University & Research - Wageningen
Weer
-
Dinsdag22° / 13°20 %
-
Woensdag21° / 15°70 %
-
Donderdag21° / 15°40 %