Organisaties pleiten voor meer compensatie bij mezenschade

ZLTO, LLTB en LTO Noord pleiten samen met de Nederlandse Fruittelers Organisatie (NFO) voor een verhoging van de compensatieregeling voor mezenschade in de fruitteelt. Nu is er een verschil in tegemoetkoming ten opzichte van andere faunaschade.

Fruittelers moeten in geval van mezenschade een eigen risico bijdragen van 40 procent.
© Haijo Dodde

Bij schade aan fruit door mezen krijgen fruittelers een tegemoetkoming, maar daarvoor geldt op dit moment een eigen risico van 40 procent. Dit terwijl bij andere vormen van faunaschade vaak wordt gerekend met een eigen risico van 5 tot 10 procent.

De belangenorganisaties vragen aandacht voor dit grote verschil. Zij vinden dat de regeling voor mezenschade in de fruitteelt niet aansluit bij de wens om meer te investeren in biodiversiteit.

Fruittelers worden vanuit beleid en de samenleving gestimuleerd om meer heggen en hagen aan te leggen. Deze dragen bij aan biodiversiteit, natuurlijke plaagbestrijding en een aantrekkelijk landschap. Tegelijk trekken deze elementen ook mezen aan, die schade veroorzaken.

Extra stimulans

Recent onderzoek van CLM bevestigt dat biodiverse hagen een meerwaarde hebben, maar wel kunnen bijdragen aan een toename van mezenschade. Het onderzoek concludeert ook dat een lagere eigen bijdrage of een aanvullende vergoeding een extra stimulans kan zijn voor fruittelers om te investeren in deze landschapselementen.

Belangenorganisaties ZLTO, LLTB, LTO Noord en NFO hebben hun zorgen en aanbevelingen onder de aandacht gebracht van het Interprovinciaal Overleg (IPO). Zij pleiten voor een verhoging van de tegemoetkoming, zodat fruittelers die investeren in biodiversiteit of te maken hebben met mezenschade niet onevenredig worden benadeeld. De wens is om één lijn te trekken met andere vormen van faunaschade.

Lees ook

Marktprijzen

Meer marktprijzen

Laatste nieuws

Nieuwste video's

Kennispartners

Meest gelezen

Nieuw op MechanisatieMarkt.nl

Meer advertenties

Vacatures

Weer

  • Donderdag
    18° / 10°
    20 %
  • Vrijdag
    21° / 7°
    10 %
  • Zaterdag
    22° / 8°
    10 %
Meer weer