Vegan akkerbouwer inspireert Friese snijmaistelers

Een veganistisch akkerbouwbedrijf heeft op het eerste gezicht weinig overeenkomsten met de teelt van snijmais op veen. Toch ging het Praktijknetwerk Duurzame Snijmaisteelt Veenweide Fryslân op bezoek bij No Shit boerderij Zonnegoed.

No Shit Boerderij Zonnegoed in de Noordoostpolder is geen doorsnee akkerbouwbedrijf.
© Dieuwke de Vries

De Friezen kwamen niet langs om de werkwijze een-op-een over te nemen, maar om met een open blik te kijken naar bodem, bemesting, biodiversiteit en teeltkeuzes. No Shit boerderij Zonnegoed in de Noordoostpolder is geen doorsnee akkerbouwbedrijf. Eigenaar Joost van Strien vormde het bedrijf in ruim dertig jaar tijd om van gangbare naar biologische en uiteindelijk naar een volledig plantaardige bedrijfsvoering.

Het bedrijf teelt onder andere luzerne, pompoenen, uien, rode bieten, aardappels, peen en erwten. Dierlijke mest, kunstmest en gewasbeschermingsmiddelen verdwenen uit de bedrijfsvoering. In plaats daarvan wordt gewerkt met vlinderbloemigen, compost, strokenteelt en veel aandacht voor het bodemleven. Die combinatie vormde aanleiding voor de excursie van het Praktijknetwerk Duurzame Snijmaisteelt Veenweide Fryslân. Binnen het netwerk zoeken melkveehouders en loonwerkers naar praktische manieren om snijmais op veen te telen.

Bij Zonnegoed wordt de bodem zoveel mogelijk met rust gelaten. Het bedrijf werkt met vaste rijpaden, onbereden teeltbedden en minimale grondbewerking. Daarmee wil Van Strien verdichting beperken en bodemleven, schimmels en wormen meer ruimte geven. Ook blijft organische stof beter behouden. Volgens de akkerbouwer is de bodem daardoor in de loop der jaren meer als een spons gaan werken: de grond houdt water langer vast en kan natte omstandigheden beter aan.

Biodiversiteit

Ook biodiversiteit speelt een belangrijke rol. Het bedrijf werkt met strokenteelt, kruidenstroken en agroforestry. Dit ondersteunt het bodemleven, insecten en vogels. Het uitgangspunt is dat biodiversiteit en productie elkaar zo veel mogelijk versterken: het land moet ruimte bieden aan natuur, maar tegelijkertijd ook voedsel opleveren.

Omdat Van Strien geen dierlijke mest gebruikt, zoekt hij voeding voor bodem en gewas in plantaardige bronnen. Luzerne speelt daarin een grote rol. De eerste snede wordt gehakseld en als stikstofrijke maaimeststof op het land gebracht, voor de aardappelen en rode bieten. De volgende snedes worden ingekuild voor later gebruik.

Geen onkruidzaden

Compost heeft op Zonnegoed nog een functie: het houdt ook onkruid tegen. Na het zaaien legt een speciaal ontwikkelde machine een strookje compost op het zaad. Daardoor komen er geen onkruidzaden mee.

Bekijk ook: College Boer: Joost van Strien boert vegan

Voor snijmais op veen is de No Shit-boerderij geen voorbeeld om een-op-een over te nemen, benadrukt Van Strien. Daarvoor verschillen de grondsoort, het bouwplan, de rol van dierlijke mest en het verdienmodel te veel. Ook spelen arbeid, kosten en timing een grote rol op het Flevolandse akkerbouwbedrijf.

Lees ook

Marktprijzen

Meer marktprijzen

Laatste nieuws

Nieuwste video's

Kennispartners

Meest gelezen

Nieuw op MechanisatieMarkt.nl

Meer advertenties

Vacatures

Weer

  • Zaterdag
    26° / 18°
    15 %
  • Zondag
    23° / 16°
    5 %
  • Maandag
    22° / 14°
    25 %
Meer weer