Reageer op verhoging btw-tarief op sierteeltproducten
Het kabinet is van plan om met ingang van 1 januari 2028 het verlaagde btw-tarief van 9 procent voor sierteeltproducten af te schaffen. Dit betekent dat vanaf die datum het algemene btw-tarief van 21 procent geldt.
De verhoging raakt de verkoop in Nederland van onder andere bloembollen, snijbloemen, kamer- en balkonplanten, perk- en vaste planten en boomkwekerijproducten, inclusief geïmporteerde producten. De export van Nederlandse sierteeltproducten naar het buitenland valt niet onder deze verhoging.
De maatregel draagt volgens het kabinet bij aan vereenvoudiging van het belastingstelsel en verhoogt de belastingopbrengsten met 328 miljoen euro per jaar. Tot 7 mei is het mogelijk via een internetconsultatie te reageren op het plan van het kabinet.
Niet geschikt
Sinds 1975 is het verlaagde btw-tarief ingezet om de betaalbaarheid van sierteeltproducten voor lagere inkomens te bevorderen en werkgelegenheid in de sierteelt te stimuleren. Uit een evaluatie blijkt dat het verlaagde tarief niet geschikt is om deze doelen te bereiken, stelt het kabinet. Het fiscale voordeel komt niet specifiek terecht bij lagere inkomens en de kosten per gecreëerde arbeidsplaats zijn hoog. Bovendien concludeerden onderzoekers dat er geen aanleiding is tot overheidsingrijpen in de sierteeltsector met een fiscaal voordeel.
Het kabinet noemt ook andere redenen die meespelen in het besluit. Daarbij gaat het om het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen en kunstmest, water- en energieverbruik en (vlieg)transport. Een ander aandachtspunt zijn de vele arbeidsmigranten die in de sector werken. Het kabinet wil daarbij bewustere keuzes maken in de ondersteuning van sectoren. Daar sluit deze btw-maatregel op aan, meldt de internetconsultatie.
In 2023 is doorgerekend wat de effecten zijn van de verhoging van de btw naar 21 procent. De hogere consumentenprijzen zal effect hebben op de vraag, omzet en werkgelegenheid in de keten. Vooral de bloemenwinkels zullen er last van hebben, is de verwachting.
Flinke omzetdaling
In de sierteeltsector is eerder al afwijzend gereageerd op de btw-verhoging. Woordvoerder Tanno Massar van afzetcoöperatie Royal FloraHolland vreest dat bloemen en planten voor meer consumenten onbetaalbaar worden. 'Wij verwachten een flinke daling van de omzet en dat werkt door in de hele sector. Daarom is dit wat ons betreft een heel slecht plan van de nieuwe regering.'
De sierteeltsector liet in 2023 al de effecten van een mogelijke btw-verhoging doorrekenen door Wageningen University & Research. Daaruit blijkt dat de omzet van bloemen en planten met 390 miljoen euro zal dalen. Daarnaast komen er zo'n 2.400 voltijds arbeidsplaatsen op het spel te staan.
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners
Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-

Gebruikt, P.O.A.
-

John Deere 5075E trekker 12/12 (HIL) #780325
Gebruikt, P.O.A.
-

JOHN DEERE 4066R COMPACTTREKKER (BIE) #777839
Gebruikt, P.O.A.
-

Steyr 6185 CVT
Gebruikt, P.O.A.
Vacatures
Proefveldmedewerker gewasonderzoek
Wageningen University & Research - Wageningen
(Senior) Consultant Transitie Landelijk gebied
Deloitte Nederland - Amsterdam
Regiohoofd Noord Bedrijveninformatienet
Wageningen University & Research - Drachten, Smallingerland
Administratief medewerker Akker,- Land of Tuinbouw
Wageningen University & Research - Wageningen
Voorzitter vakgroep Geitenhouderij
LTO Nederland - NL
Weer
-
Zaterdag10° / 5°60 %
-
Zondag10° / 1°70 %
-
Maandag10° / 4°70 %















