Impact Afrikaanse varkenspest in Spanje zichtbaar aan biggenstroom

Het belang van de export van Nederlandse biggen naar afnemers in Spanje is in de afgelopen jaren almaar gegroeid. De uitbraak van Afrikaanse varkenspest onder wilde zwijnen in Catalonië heeft de instroom van buitenlandse biggen verstoord. De impact voor de biggenstroom uit Nederland tekent zich echter pas echt af in 2026.

wild zwijn
© Twan Wiermans

Marktcijfers van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland wijzen uit dat het Zuid-Europese land vorig jaar de koppositie heeft overgenomen van Duitsland als belangrijkste exportbestemming van Nederlandse biggen. In vergelijking met de cijfers over 2024 zijn in het afgelopen jaar ruim 327.000 biggen meer naar Spanje afgezet.

Het exporttotaal komt over 2025 uit op 2,69 miljoen biggen. Dat is een stijging van bijna 14 procent. Duitse vleesvarkenshouders hebben vorig jaar zo’n 420.000 biggen minder uit Nederland opgelegd dan een jaar eerder. Het jaartotaal komt op 2,25 miljoen biggen, een daling van 15 procent.


Buitenlandse biggen

Spaanse varkenshouders trekken sinds enkele jaren hard aan buitenlandse biggen, omdat hun binnenlandse productie achterblijft door problemen met het agressieve PRRS-virus Rosalia. Daarmee heeft Spanje de capaciteit in vleesvarkensstallen opgevuld, ondanks een uitbreiding van het aantal zeugen.

Traditioneel investeren Spaanse integratoren eerst in uitbreiding van de productie van vleesvarkens en de afzet van varkensvlees, voordat ze hun inlandse varkenshouderijsysteem weer gesloten maken.


Deze aanzuigende werking in combinatie met aantrekkelijke biggenprijzen maakt de Spaanse markt interessant voor vermeerderaars die grote koppels kunnen leveren. Deze marktkans is uiteraard ook benut door leveranciers uit Nederland. Maar de uitbraak van Afrikaanse varkenspest bij wilde zwijnen in Spanje zorgde meteen voor een kink in de kabel.

Waar in november 2025 gemiddeld ruim 46.000 Nederlandse biggen per week hun bestemming vonden in Spanje, waren dat er in december wekelijks gemiddeld iets meer dan 33.000. Een exportklap van 27,5 procent, en met name voor de afzet op de vrije Spaanse biggenmarkt. Spaanse varkenshouders die biggen op contract afnemen, komen hun afspraken na, maar stellen de biggenprijs nadrukkelijk ter discussie.


Nieuwe contracten

Aan het einde van het jaar maken Spaanse afnemers nieuwe contracten op met de leveranciers van buitenlandse biggen. Onduidelijk is hoe deze onderhandelingen lopen en wat het effect zal zijn op de biggenstroom vanuit Nederland.


Zeker is dat de biggenimport van het varkensrijkste land in de Europese Unie in 2026 door de perikelen met Afrikaanse varkenspest een deuk zal oplopen. Ook al beteugelt Spanje per direct de verspreiding van het virus onder wilde zwijnen en blijft de commerciële varkenshouderij vrij van Afrikaanse varkenspest, dan nog heeft het land minimaal een jaar te kampen met exportbeperkingen naar landen buiten de Europese Unie.

De haperende motor van de belangrijkste producent en grootste exporteur van varkensvlees in de Europese Unie zal druk zetten op de varkensprijzen en biggenstromen, zeker in een op export gericht handelsland als Nederland. Het ombuigen van onze biggenexport is al gestart en zal dit jaar doorgaan.

Lees ook

Marktprijzen

Meer marktprijzen

Laatste nieuws

Nieuwste video's

Kennispartners

Meest gelezen

Nieuw op MechanisatieMarkt.nl

Meer advertenties

Weer

Meer weer