Eerste kweekvleesboer ter wereld start in Nederland

Het is een echte wereldprimeur. Op een melkveehouderij in Midden-Delfland is een testinstallatie geplaatst voor het produceren van kweekvlees.

Eerste+kweekvleesboer+ter+wereld+start+in+Nederland
© RespectFarms

Het gaat om een samenwerking tussen de Nederlandse startup RespectFarms en melkveehouder Corné van Leeuwen. Samen starten zij op de boerderij een proef voor het produceren van kweekvlees uit cellen. Het project moet laten zien dat hiermee een nieuwe neventak voor het boerenbedrijf kan ontstaan.

Op het erf van Van Leeuwen is een unit geplaatst (foto) waarin de proef zal plaatsvinden. Het opkweken van het vlees vindt plaats in een reactor die het formaat heeft van een groot uitgevallen magnetron.

Het project wordt ondersteund door het European Innovation Partnership for Agricultural Productivity and Sustainability (EIP-Agri) en de provincie Zuid-Holland en moet nieuwe kennis en kansen voor veehouders en beleidsmakers opleveren.


Opschaalbaar model

De proef moet leiden tot een opschaalbaar model voor de productie van kweekvlees op boerderijen. De startup wil daarmee bijdragen aan een aanvullend verdienmodel voor boeren en een naaar eiegn zeggen 'lokaal gewortelde voedselproductie'.

‘We bouwen een model waarin veehouders centraal blijven staan in de voedselproductie en niet worden vervangen door fabrieken’, zegt Ira van Eelen, medeoprichter van RespectFarms en Cellular Agriculture Nederland. ‘Dit is een kans om de eiwittransitie eerlijk, transparant en geworteld te maken in plattelandsgemeenschappen.’

Volgens mede-oprichter Ralf Becks reduceert de startup een wereldwijd probleem tot de omvang van een boerderij. ‘En als het eenmaal werkt, schalen we dit op naar de wereld om de impact te vergroten.’


Innovatie is familietraditie

Melkveehouder Van Leeuwen zet met het initiatief een familietraditie voort waarbij innovatie hoog in het vaandel. Van de eerste melkrobot tot het maken van ambachtelijke kaas wordt nu de productie van kweekvlees toegevoegd als extra businessmodel.

‘Als boer moet je vooruitkijken, zeker in deze tijd’, zegt Van Leeuwen daar zelf over. ‘Dit is een kans om te kijken of een nieuw verdienmodel past bij wat we al doen. Het kweken van kweekvlees op de boerderij is om vele redenen zinvol. Het niet proberen zou een gemiste kans zijn.’

Op dit moment is kweekvlees in Nederland en de EU nog niet toegestaan voor menselijke consumptie. Het is een zogeheten 'novel food' dat nog op goedkeuring wacht. Wel mogen er proeverijen worden georganiseerd voor wetenschappelijk onderzoek of marketingdoeleinden. In Israël, Singapore en de Verenigde Staten is kweekvlees al wel goedgekeurd voor menselijke consumptie.

Lees ook

Marktprijzen

Meer marktprijzen

Laatste nieuws

Nieuwste video's

Kennispartners

Meest gelezen

Nieuw op MechanisatieMarkt.nl

Meer advertenties

Vacatures

Weer

  • Zondag
    3° / -1°
    90 %
  • Maandag
    6° / 3°
    70 %
  • Dinsdag
    7° / 2°
    30 %
Meer weer