Melkproductie bereikt dit jaar piek, groei vlakt af in 2026
De wereldwijde productie van melk zal dit jaar een hoogtepunt bereiken. Analisten van RaboResearch verwachten voor komend jaar een minder grote groei. In Europa wordt zelfs een lichte krimp voorzien.

De gemiddelde melkproductie ligt dit jaar in Europa 0,4 procent hoger dan een jaar eerder. Daarmee is een piek bereikt. Voor komend jaar verwachten analisten van RaboResearch een lichte krimp. Niet alleen in de landen van de Europese Unie zwakt de toename van de melkproductie af, ook in de Verenigde Staten, China en Zuid-Amerika is dat het geval.
Hoge melkprijzen en lage voerkosten liggen ten grondslag aan de groei van de melkproductie. Rabobank meldt dat de melkprijzen in Nieuw-Zeeland (27 procent) en Europa (18 procent) dit jaar fors hoger liggen dan in 2024. En omdat de voermarkten wereldwijd ruim bevoorraad zijn, is de marge voor melkveehouders verbeterd.
Tegelijkertijd is de vraag naar zuivel achtergebleven. In veel landen is dit een gevolg van de inflatie en een lager consumentenvertrouwen voor wat betreft uitgaven, zowel in supermarkten als in de horeca.
Meer voer per kilo melk
De economische omstandigheden voor boeren zijn dit jaar in Europa beter dan vorig jaar. Boeren kunnen per kilo melk meer voer inkopen; gemiddeld gaat het nu om 2,1 kilo voer per kilo melk, vorig jaar was dit 1,8 kilo. Ook de gezondheid van de veestapel lijkt te verbeteren. Het aantal vroegtijdig geslachte koeien daalt gestaag. Dit wijst erop dat ondernemers hun dieren langer aanhouden.
Er zijn echter ook aandachtspunten voor de sector. Zo betalen boeren in Nederland inmiddels zo'n 2 cent per liter melk voor het afvoeren van mestoverschotten. Ongeveer 22 procent van alle mest wordt nu afgevoerd. Dit aandeel loopt volgens de analisten in 2026 op naar 31 procent.
Ander aandachtspunt is dat Ierland derogatie wil behouden. Als het land hiermee stopt, dan zou 10 tot 15 procent van de melkproductie verloren gaan. Een gevolg daarvan is dat ondernemers vergelijkbare kosten moeten maken als Nederlandse melkveehouders in 2025 moesten doen.
Bekijk meer over:
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners
Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-
Lely Splendimo 320FC Frontmaaier
2014, P.O.A.
-
Gewichtblok 1450 kg TOP
Gebruikt, P.O.A.
-
John Deere 6115R trekker (ETT) #689650
Gebruikt, P.O.A.
-
Grasshopper 526V52 Zeroturn
Gebruikt, P.O.A.
Vacatures
Redacteur Business & Markten
Nieuwe Oogst - Zwolle, Nederland
Docent Mobiele werktuigen (0,8 - 1,0 fte)
Firda - Heerenveen
Docent – adviseur bodemgebruik/voederteelt
HAS green academy - 's-Hertogenbosch
Vertegenwoordiger M/V
KI Kampen - Dalfsen, Nederland
Administratief medewerker akker-, land- of tuinbouw
Wageningen University & Research - Wageningen
Weer
-
Vrijdag18° / 11°90 %
-
Zaterdag17° / 10°80 %
-
Zondag19° / 9°80 %