Rendement in boomteeltsector staat onder druk
Voorzichtigheid bij afnemers zorgt ervoor dat meer afzetrisico's bij boomkwekers zelf komen te liggen. Hierdoor vallen de omzetcijfers tegen en staat het rendement in de boomteeltsector onder druk, constateert accountantskantoor Van Oers Agro in Breda.

De druk op het rendement blijkt uit de berekening van de bedrijfswinst vóór aftrek van rente, belastingen en afschrijvingen (ebitda) van boomteeltbedrijven in het trendrapport voor 2024-2025 van Van Oers Agro. De ebitda als percentage van de omzet is met gemiddeld 2 procent afgenomen ten opzichte van vorig jaar. Van de ebitda moeten bedrijven in elk geval nog belastingen, rente en aflossingen betalen. Wat overblijft, is de marge.
Voor de marge hanteren banken vaak een norm van 7,5 procent voor een gezonde bedrijfsvoering. Volgens Van Oers daalde vooral bij de bos- en haagplantsoenbedrijven het gemiddelde ebitda-aandeel tot minder dan 15 procent. Voor sommige bedrijven zorgde dit zelfs voor een negatieve marge en daarmee voor verlies aan liquiditeit.
Van Oers omschrijft de start van het seizoen in het voorjaar van 2025 nog als positief met goede verwachtingen. Maar de afzet viel tegen voor veel boomkwekers. Handelspartijen lijken voorzichtiger en minder bereid om op risico in te kopen. Dit geldt zowel voor de binnenlandse markt als voor de exportmarkt, vooral richting Duitsland.
Containerbedrijven doen het beter
In een analyse van de omzet meldt het accountantskantoor dat vooral vollegrondsbedrijven het dit seizoen moeilijk hebben met de verkoop van hun producten. Ondernemers zijn daardoor geneigd om hun prijzen te verlagen. Dat zet de omzetontwikkeling extra onder druk. Containerbedrijven zijn minder afhankelijk van handelspartijen in de boomteeltregio's en hebben hun omzet beter kunnen handhaven.
De totale exportwaarde van boomkwekerijproducten ziet Van Oers dit jaar met 3 procent afnemen. Vooral in Duitsland, Tsjechië en Oostenrijk is sprake van een forse afname van de verkoop omdat afnemers een afwachtende houding aannemen. Exportmarkten die wel groeien, zijn onder meer België en Groot-Brittannië. De extra afzetmogelijkheden richting België bieden volgens het accountantskantoor kansen voor onder meer de kleinere boomteeltbedrijven in Noord-Brabant.
Voor het perspectief voor komend jaar is Van Oers voorzichtig. De analisten van het accountantskantoor stellen dat het nog onduidelijk is hoe de markt zich zal ontwikkelen. Wel staat volgens hen vast dat de sector nog steeds veel potentie heeft. De conclusie is dat de vraag naar groen groot blijft en dat ook na stabilisatie in de omzet weer betere jaren zullen volgen.
Bekijk meer over:
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners



Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-
JOHN DEERE X380 ZITMAAIER - 54A MAAIDEK (ZUI) #692959
Gebruikt, € 8.545
-
Kuhn Gf 10812 T
Gebruikt, P.O.A.
-
JOHN DEERE 2032R COMPACTTREKKER (HEN) #696233
Gebruikt, P.O.A.
-
JOHN DEERE X350 ZITMAAIER (MOL) #692946
Gebruikt, P.O.A.
Vacatures
Redacteur Business & Markten
Nieuwe Oogst - Zwolle, Nederland
Docent Mobiele werktuigen (0,8 - 1,0 fte)
Firda - Heerenveen
Docent – adviseur bodemgebruik/voederteelt
HAS green academy - 's-Hertogenbosch
Vertegenwoordiger M/V
KI Kampen - Dalfsen, Nederland
Administratief medewerker akker-, land- of tuinbouw
Wageningen University & Research - Wageningen
Weer
-
Vrijdag18° / 11°90 %
-
Zaterdag17° / 10°80 %
-
Zondag19° / 9°80 %