Kverneland pakt door met slimme techniek

Kverneland heeft het grote Japanse Kubota achter zich staan en ontwikkelt zo door met slimme techniek. Voorbeeld is een automatische zwenkdissel voor de balenpers en een nieuw strooisysteem. Ook is er een forse vraag naar triplemaaiers.

Kverneland+pakt+door+met+slimme+techniek
© Frits Huiden

Kverneland is als onderdeel van fabrikant Kubota een grote speler in de werktuigenmarkt. Met 2.450 medewerkers wordt een compleet gamma werktuigen voor de akkerbouw en voederwinning geproduceerd. Bij moederbedrijf Kubota werken maar liefst 52.600 mensen en wordt een omzet gedraaid van 18 miljard euro. Dat is 34 procent meer dan in 2019. 618 miljoen euro gaat op aan ontwikkeling.

Veel omzet komt van grondverzet en motoren. 44 procent is afkomstig van trekkers en werktuigen. En daar draait het om bij Kverneland in het Noord-Hollandse Nieuw-Vennep, waar de veldspuiten en software worden ontwikkeld en nu ook het Europese hoofdkantoor van Kubota is gevestigd. Nederland is daarom de plek om noviteiten aan een groep journalisten te tonen.

Het meest in het oog springend is de Autofeed Control-zwenkdissel op de rondebalenpers Varibale met variabele perskamer. Slingerend over het zwad rijden om de schouders van een ronde baal links en rechts stevig vol te persen, is overbodig. Door een druksensor in iedere riem weet de pers hoe stevig de hoeken zijn van de baal, vanaf de kern tot aan de ingestelde diameter van maximaal 1,85 meter.

Triplemaaiers zijn qua omzet nu grootste segment in de wereld van maaiers

Jelle Hospes, productmanager bij Kverneland

Daarop stuurt de dissel de pers met een bereik van een halve meter links en rechts achter de trekker aan over het zwad. Het zwad wordt daarmee ook links of rechts ingevoerd over de 2,30 meter brede pick-up en vormt zo een stevige baal. Hierdoor hoeft ook niet meer met de trekkerwielen door het zwad te worden gereden. De Varibale-pers heeft ook TIM-functies die de trekker laten stoppen voor het binden van het net en het lossen van de baal.


De automatisch zwenkende dissel vult een baal stevig rond.
De automatisch zwenkende dissel vult een baal stevig rond. © Frits Huiden

Praktisch is de Alentix-kunstmeststrooier met een werkbreedte van 54 meter en een bakinhoud van 4.700 liter. De strooier kreeg een nieuw uiterlijk met een handige uitklapbare achterwand als treeplank en diverse afneembare delen om makkelijk te schoon te maken. Het nieuwe RapidRate-doseersysteem geeft bij wisselende snelheden of het gebruik van taakkaarten grotere nauwkeurigheid.

Het doseersysteem heeft nu een gepatenteerde rechthoekige opening die altijd exact op hetzelfde punt boven de strooischijven lost, zodat het strooibeeld niet wordt beïnvloed. Vervolgens wordt op 1 graad nauwkeurig het werkelijke afgiftepunt gestuurd op de schijf met acht schoepen. Daarbij hoort ook een elektrisch aangedreven roerder tegen brugvorming.


De Alentix-strooier met handige treeplank en nauwkeurig strooisysteem.
De Alentix-strooier met handige treeplank en nauwkeurig strooisysteem. © Frits Huiden

De Alentix is hydraulisch aangedreven en voorzien van vier weegcellen en een dubbele referentiesensor. Zo wordt het gewicht en daarmee de afgifte gecorrigeerd op invloeden als het rijden door gaten of hellingen. Om de zware strooier te kunnen dragen, is deze strak op de trekker gebouwd. Om hem aan te koppelen, moeten eerst de hydrauliekslangen worden aangesloten. Pas daarna kan de trekker verder achteruit worden gereden om met het snelkoppelsysteem hefarmen en topstang te koppelen.

Net als andere fabrikanten ervaart ook Kverneland een flinke bloei in de vraag naar triplemaaiers. ‘Qua omzet is het inmiddels het grootste segment in de wereld van maaiers. Het is een groeiende markt’, vertelt Jelle Hospes van Kverneland bij de nieuwe Vicon Extra 495.


De triplemaaier zonder kneuzer en met luxe getrokken ophanging.
De triplemaaier zonder kneuzer en met luxe getrokken ophanging. © Frits Huiden

Deze triplemaaier is de eerste maaier zonder kneuzers die wel is uitgevoerd met de luxere QuattroLink-ophanging. De getrokken ophanging was eerder voorbehouden aan de triplemaaiers met kneuzer en eventueel Isobus.

De verbeterde bodemaanpassing met een verticaal bereik van 70 centimeter en taluds tot 30 graden is nu ook te gebruiken bij het maaien met minder vermogen en grotere capaciteit. Beide maaiers van 3,6 meter zijn voorzien van obstakelbeveiliging. De achtermaaiers klappen binnen de 3 meter op en staan dan loodrecht omhoog. Optioneel zijn de beschermkappen hydraulisch inklapbaar.


Flinke verkoopdip bij Kverneland is achter de rug

Net als bij veel andere fabrikanten bleken ook bij Kverneland de jaren na de coronapandemie taai. Dealers wilden eerst de te grote voorraden in de distributiekanalen wegwerken, waardoor de verkopen in 2023 stokten. Ook bij Kverneland. In 2024 kwamen de verkopen met 512 miljoen euro, 23 procent lager uit dan een jaar eerder. Wat ook niet meehielp, was dat bijvoorbeeld het Farm to Fork-beleid niet doorzette. Zo vielen veel subsidies voor mechanische onkruidbestrijding (en dus schoffels en wiedeggen) weg. Sinds dit jaar kent Kverneland weer een kleine groei. Het aantal orders is toegenomen, vertelt CEO Arild Gjerde.

Lees ook

Marktprijzen

Meer marktprijzen

Laatste nieuws

Nieuwste video's

Kennispartners

Meest gelezen

Nieuw op MechanisatieMarkt.nl

Meer advertenties

Vacatures

Weer

  • Vrijdag
    20° / 13°
    20 %
  • Zaterdag
    23° / 8°
    10 %
  • Zondag
    26° / 13°
    15 %
Meer weer