HZPC betaalt 17 procent meer voor pootgoed
De uitbetalingsprijs van HZPC voor pootgoed van oogst 2024 bedraagt voor Nederlandse telers 62,32 euro per 100 kilo. Dat is ruim 17 procent hoger dan de uitbetalingsprijs voor oogst 2023.

De definitieve uitbetalingsprijs is 0,82 euro per 100 kilo hoger dan de prognoseprijs, die in maart is gepubliceerd. In een reactie meldt HZPC dat er sprake is van een zeer goed seizoen voor pootgoed. Wel wijst het bedrijf er met het oog op de toekomst op dat het afzetseizoen uiteindelijk lijkt uit te gaan als een nachtkaars met fors lagere prijzen voor met name consumptieaardappelen op de vrije markt.
De uitbetalingsprijs is de definitieve prijs over het gemiddelde van alle in poolverband geteelde rassen en kwaliteiten in potermaat S tot en met A. De prijs per ras, klasse, maat en kwaliteit wordt bepaald volgens een systeem dat HZPC Holland en de Nederlandse telers zijn overeengekomen.
Martin Jansen Klomp, regiomanager Benelux bij HZPC, verklaart dat de productie van pootgoed in 2024 gemiddeld goed was met veel knollen in de juiste maat. 'We konden bovendien een zeer hoog percentage afzetten als pootgoed. Al met al zijn we tevreden, maar we blijven ook waakzaam voor de toekomst.' Dit zegt hij vanwege de minder gunstige ontwikkelingen op de aardappelmarkt.
Goede spreiding van rassen
Volgens CEO Hans Huistra van HZPC Group laat de situatie in de markt zien dat de aardappelteelt te maken blijft houden met risico's en dat heeft ook invloed op de pootgoedteelt. 'Het is goed om te zien dat deze risico's beloond worden met hogere prijzen. Om de risico's te ondervangen, blijven we inzetten op een goede spreiding van rassen voor diverse sectoren. Hierbij werken we steeds nauwer samen met onze telers en klanten.'
In een vooruitblik op het nieuwe seizoen meldt Jansen Klomp dat de start positief is. Telers hebben volgens hem vlot kunnen poten en de gewassen staan er goed op. 'Hoe dat zich verder ontwikkelt en hoe de markt zal bewegen het komende seizoen moet nog blijken. We merken wel dat er meer vraag is naar onze nieuwe weerbaardere rassen. We zijn dan ook blij dat ons totale areaal is gestegen, maar weten ook dat er ruimte is voor meer.'
Bekijk meer over:
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners



Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-
Lemken Ploeg Juwel 8 (ZND) #517314
Gebruikt, P.O.A.
-
New Holland Tractor T7.210 (SO) #179478
Gebruikt, P.O.A.
-
Husqvarna Zitmaaier / tuintrekker R318X (LH) #39507
Gebruikt, P.O.A.
-
Kubota M6060
2016, P.O.A.
Vacatures
Campagne Marketeer
LTO Bedrijven - Wageningen, Nederland
Projectmedewerker biodiversiteit
Agrarische Natuurvereniging Oost Groningen - Vlagtwedde, Westerwolde
Medewerker Agrarisch Natuurbeheer
Agrarische Natuurvereniging Oost Groningen - Vlagtwedde, Westerwolde
Toezichthouder Stikstof
Recruitment Marketeers - NL
Weer
-
Zaterdag31° / 15°0 %
-
Zondag28° / 18°30 %
-
Maandag20° / 17°50 %