CEO Piet Hilarides: 'Agrifirm was te lief, het mag best wat agressiever'
Coöperatie Agrifirm opereerde de afgelopen jaren te lief in de mengvoermarkt. Dat moet anders. 'Het mag best wat positief agressief. In deze business is het vechten voor elke ton mengvoer', reageert de nieuwe topman Piet Hilarides.

Hilarides is sinds december vorig jaar de CEO van Agrifirm. Hij volgde Dick Hordijk op, die na acht jaar afscheid nam van zijn functie bij de Royal Agrifirm Group.
Onder aanvoering van Hordijk had Agrifirm vooral duurzaamheid hoog in het vaandel. Hilarides wil dat de coöperatie de leidende rol in toekomstgerichte ontwikkelingen behoudt. Het gaat om de balans tussen 'people, profit en planet', benadrukt hij. 'Deze drie moeten hand in hand gaan. We hebben veel geïnvesteerd en moeten nu zorgen dat de balans weer terugkomt. Investeringen moeten wel rendabel zijn.'
Eiwittransitie
Die afweging heeft ertoe geleid dat Agrifirm stopt met nieuwe ketens opzetten voor eiwitgewassen. 'De eiwittransitie gaat minder hard dan voorzien. De vraag is dan hoeveel geld ermee valt te verdienen.'
We moeten agressief zijn in de markt en de efficiëntie moet iets beter
De nieuwe topman is niet op het fijnste moment aangetreden. Problemen in het buitenland en teruglopende mengvoervolumes drukten de resultaten van de coöperatie. 'Ik was op de hoogte van de uitdagingen waar Agrifirm voor staat.'
Hilarides kent het klappen van de zweep. Hij heeft een lange staat van dienst bij voedingsmiddelenbedrijven, waaronder binnen diverse functies bij Royal FrieslandCampina. Dat laatste geeft volgens hem wel aan dat hij niet zomaar een tussenpaus is. Nee, hij is van plan een langere periode te blijven.
Voor Agrifirm was 2024 zeer teleurstellend wat de financiële resultaten betreft. De omzet daalde met 16 procent naar 2 miljard euro. En afwaarderingen van activiteiten in België en Polen lieten het bedrijfs- en nettoresultaat diep in de rode cijfers zakken.
Maar zonder de eenmalige ingrepen in het buitenland waren de resultaten een stuk beter dan in 2023. Exclusief afwaardering en verkoop van onroerend goed in het Overijsselse Zwolle, bedraagt het nettoresultaat zo'n 800.000 euro negatief. Een verbetering van meer dan 10 miljoen euro ten opzichte van het voorgaande jaar.
De CEO geeft aan dat de situatie bij Agrifirm minder slecht is dan op het eerste oog blijkt uit de cijfers. Bovendien ziet Hilarides voldoende aanknopingspunten om het dit jaar beter te doen en Agrifirm weer snel winstgevend te krijgen.
Mooie start
Wat dat betreft heeft de coöperatie al een mooie start gemaakt in 2025, zegt de topman. De activiteiten in Polen hebben vorig jaar door kwaliteitsproblemen veel afzetvolume verloren. Begin dit jaar gaat het weer stukken beter en is het verkoopvolume met 20 procent opgevoerd. 'Dat toont aan dat het bedrijf veerkrachtig is en dat we stappen kunnen maken om terug op niveau te komen. Wat Polen betreft ben ik optimistisch.'
In België is een herwaardering van de activiteiten toegepast, omdat Agrifirm er niet in slaagde synergievoordelen te realiseren. Aan verbetering van de activiteiten en resultaten daar wordt hard gewerkt, aldus Hilarides. 'De zorgen in België zijn niet van vandaag op morgen opgelost. Dat vergt een gestructureerde aanpak. De vooruitzichten zijn ook hier positief.'
Nieuwe bedrijfsstrategie
Hilarides wil in juni een nieuwe bedrijfsstrategie presenteren. Dit beleidsplan moet de wegwijzer worden voor de komende vier jaar. De Agrifirm-topman wil er nog niet zoveel woorden aan wijden, maar licht al wel vast een tipje van de sluier op. Belangrijkste punt is dat de capaciteit van de fabrieken weer goed wordt benut.
Daarbij is ook van belang dat het rendement wordt verbeterd door meer toegevoegde waarde en een hogere efficiëntie. Op de tweede plaats moeten er oplossingen komen voor het buitenland, zodat deze activiteiten een meerwaarde worden voor de Nederlandse coöperatieleden.
Ondertussen hamert Hilarides erop dat Agrifirm het eigen werk beter gaat doen. 'We moeten agressief zijn in de markt. En daarnaast moet de efficiëntie iets beter.' Als voorbeeld noemt hij Bonda. 'Een gemotiveerd bedrijf dat positief agressief in de markt opereert. Producten waarmee geld is te verdienen willen wij uitbreiden. Bonda groeit, net als de plantaardige sector. De omzet liep weliswaar terug, maar wij winnen marktaandeel.'
Overnames
Hoewel de krimpende afzetmarkt voor veevoer zal leiden tot een consolidatie in deze sector, rekent Agrifirm voorlopig niet op overnames. 'Eerst de huidige activiteiten goed op orde hebben. Voorlopig zijn we voorzichtig wat overnames betreft. Maar als zich mogelijkheden voordoen voor samenwerking, zijn wij absoluut geïnteresseerd', geeft de topman aan.
Hilarides merkt op dat het aantal dieren in de veehouderij langzamer daalt dan eind vorig jaar werd ingeschat. 'In december had ik een ander antwoord gegeven. Toen voorzagen wij een behoorlijke daling. Het gaat nu toch langzamer. Door hoge melk- en vleesprijzen worden beslissingen minder snel uitgevoerd.'
Bekijk meer over:
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners

Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-
Pottinger Jumbo 7200 L Combi opraapwagen
2009, € 49.500
-
POTTINGER HIT 910 AZ
2010, P.O.A.
-
Fendt 724 S4 Profi Plus RTK, Verkocht
2021, P.O.A.
-
Pottinger schudder HIT V 11100
2023, P.O.A.
Weer
-
Zaterdag18° / 5°5 %
-
Zondag19° / 7°0 %
-
Maandag20° / 7°10 %