%27Alle+suikerfabrikanten+van+CEFS+draaien+verlies%27
Interview
© Nieuwe Oogst

'Alle suikerfabrikanten van CEFS draaien verlies'

De Europese suikersector heeft sinds oktober 2017 geen productiebeperkingen meer. In die periode zakte de prijs per ton naar 346 euro. Marie-Christine Ribera, directeur-generaal van de Europese vereniging van suikerfabrikanten CEFS, kijkt terug op een moeilijk jaar.

Hoe is het eerste jaar zonder suikerquota verlopen?

'Een natuurlijke reactie van onze leden was om de productie te verhogen om de vaste kosten te verlagen. Een andere verandering was de invloed van de wereldmarkt. De prijs op de wereldmarkt is nu op zijn laagst. Dat is zwaar voor iedereen. De prijs wordt lager en lager.'

Concurrenten kunnen niet intern afspraken maken over de productie

Marie-Christine Ribera, directeur-generaal CEFS

Waarom is die prijs zo laag?

'Te veel suiker. Vraag en aanbod. We hebben nu twee jaar waarin meer werd geproduceerd dan nodig. De EU was daarin enigszins voorspelbaar. De meeste extra productie komt van India. Daarnaast zijn we bezorgd over een recente aankondiging van de Indiase regering om export te steunen en subsidiëren.'

Wat zou de Europese Commissie daaraan moeten doen?

'De zaak goed in de gaten houden. De Europese Commissie heeft India al in juni hierover vragen gesteld. Volgens mij zit ze erbovenop.

'Toen de melkprijs kelderde als gevolg van het einde van quota, stonden melkveehouders te protesteren. De suikersector houdt zich in vergelijking rustig.

'In de zuivelsector was veel politieke discussie over het einde van de quota. In onze sector zeiden we: de dag dat quota weg zijn, zijn ze weg. We wilden geen overgangsperiode met hogere quota omdat dat de markten alleen maar zou verwarren. We zijn ook goed georganiseerd, waardoor we misschien minder geneigd zijn de straat op te gaan.'

Maakt de sector nog winst?

'Als je de financiële rapporten van onze leden leest, zie je dat ze allemaal verlies draaien. Maar de prijzen zijn laag voor iedereen, wereldwijd. Geen enkele producent draait quitte. Vraag het de Brazilianen maar. Die zitten ook in zwaar weer. Het is een moeilijke periode.'

Hoe probeert CEFS het tij te keren?

'We proberen dat te bespreken en we proberen erachter te komen hoe we het kunnen bespreken in lijn met de concurrentieregels. Concurrenten kunnen niet intern afspraken maken over de productie. Daar moeten we erg voorzichtig mee zijn.'

Eurocommissaris Phil Hogan van Landbouw zei vorig jaar dat de Europese suikersector goed voorbereid was om te profiteren van de kansen die het einde van de quota boden.

'Momenteel zien we die kansen niet.'

Bekijk meer over:

Weer

 • Vrijdag
  25° / 11°
  10 %
 • Zaterdag
  32° / 13°
  10 %
 • Zondag
  27° / 19°
  10 %
Meer weer