Wetenschapper wil ministerie van voeding
Vorm het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) om tot een ministerie van Voeding. Dat stelde wetenschapper Gert Schuitemaker dinsdag tijdens de derde aflevering van 'it's the food, my friend' in de Amsterdamse Rode Hoed.
Schuitemaker debatteerde met wetenschapper Renger Wiltkamp en de zaal over de vraag of voedingssupplementen zinvol zijn. Voeding heeft volgens hem niet alleen invloed op gezondheid, maar ook op gedrag, arbeids- en leerprestaties. 'Er is een groot voedseltekort in Nederland.'
Hij noemde onder meer vitamine D, omega-3 en zink. Onderwerpen die veel terugkomen in zijn tijdschrift 'Fit met voeding'.
Pillendenken
Witkamp, hoogleraar voeding en farmacologie aan de Wageningen Universiteit, twijfelt over deze aanpak die hij betitelt als 'pillendenken'.
Beide zijn het er wel over eens dat andere factoren ook een grote invloed op gezondheid hebben: voldoende lichaamsbeweging, genoeg slaap, weinig stress en veel sociale interactie. Goede voeding vereist ook communicatie.
Grensvlak
Aanwezig was ook Ap Zaalberg die op het grensvlak van onderzoek en beleid bij het Wetenschappelijk Onderzoeks- en Documentatiecentrum (WODC) van het ministerie van Veiligheid en Justitie werkt.
Hij steunt de voorzichtige benadering van Wiltkamp. Er komt nu wel meer praktijkonderzoek. Hij ziet een rol voor de overheid, bijvoorbeeld met schoolmaaltijden.
Het forum bleek ook voorstander van een suikertax. Volgens Schuitemaker moet het ministerie van VWS worden omgevormd tot een ministerie van Voeding.
Vis en vlees
Het gesprek kwam ook op vis en vlees. Volgens Schuitemaker moet vis tweemaal per week op het menu staan om voldoende omega-3 binnen te krijgen. Het officiële advies is eenmaal per week.
Dat heeft te maken met zorg over de visbestanden. De sprekers denken dat plantaardige eiwitten, algen en schimmels in de toekomst belangrijker worden.
Is er een relatie tussen bodemvruchtbaarheid, balansen in de bodem en gebrek aan bepaalde voedingsstoffen bij de mens? Volgens Witkamp is dit niet voldoende aangetoond.
Klaas Johan Osinga/Mike Schellart
Bekijk meer over:
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners
Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-

Lely Splendimo 900MC vlindermaaier
2015, P.O.A.
-

Kuhn GF 10803
Gebruikt, P.O.A.
-

Holaras Jumbo HK kuilverdeler
2024, P.O.A.
-

Evers 11 tands #776608
Gebruikt, € 950
Vacatures
Directeur Verenigingsbureau VAB
VAB - NL
Veldcoördinator en ecologisch medewerker Agrarisch Natuur- en Landschapsbeheer
Boerennatuur Noordwest Overijssel - Staphorst
Projectleider
Boerennatuur Noordwest Overijssel - Staphorst
Gezocht; Allround bedrijfsleider Veen-natuurmelkveebedrijf
Stichting VIP Hegewarren - Oudega, Smallingerland
Weer
-
Maandag6° / -1°5 %
-
Dinsdag8° / -1°10 %
-
Woensdag4° / -3°10 %











