Aandacht ammoniak verwaterd
Ammoniakuitstoot heeft nog nauwelijks aandacht van melkveehouders en adviseurs. Dit kan op termijn leiden tot nieuwe maatregelen maar ammoniakreductie draagt ook bij aan lagere stikstofverliezen, stelt projectleider Cathy van Dijk van de Proeftuin Natura 2000 in Overijssel.
Pieter StokkermansMet meer dan honderd aanmeldingen kon de kennisdag ‘Ammoniak in de veehouderij’, maandag in Zwolle, trouwens wel op voldoende aandacht rekenen, stelt Van Dijk vast. In Overijssel hebben Projecten LTO Noord, ondernemers en onderzoekers via de Proeftuin Natura 2000 maatregelen voor ammoniakreductie onderzocht.
Een deel van de oplossingen zijn op de toegestane lijst van maatregelen voor een Natuurbeschermingswetvergunning van Overijssel gekomen. Daarmee heeft de provincie naar eigen zeggen een voorbeeldfunctie, maar andere provincies nemen het vooralsnog niet over.
Om de ammoniakreducerende maatregelen te onderzoeken, werkte Projecten LTO Noord samen met Wageningen UR. Niet iedere optie is meteen PAS-lijstwaardig. ‘Iedere maatregel wordt individueel bekeken. Zo moet de maatregel minimaal 10 procent ammoniakreductie opleveren’, stelt Van Dijk.
‘Voor voer is 10 procent reductie haalbaar met een combinatie van ingrepen’, stelt Van Dijk. Ze denkt daarbij bijvoorbeeld aan het voeren van minder eiwit door relatief veel mais in het rantsoen, een eiwitarm bijproduct als bierbostel, verlagen van de hoeveelheid eiwit via het krachtvoer en stro voeren aan jongvee.
Aanpassingen in de mestaanwending bieden ook opties voor reductie, alleen al omdat het daarbij om de helft van de ammoniakemissie van het bedrijf gaat. Binnen het project is het het toevoegen van zuur en van water onderzocht. ‘Reductietechnisch is vooral dat laatste interessant.’
Hoewel er nog weinig op ammoniakreductie wordt gestuurd ziet Van Dijk voordelen voor iedere veehouder door minder stikstofverlies en beter economische resultaten. Dat geldt ook voor buiten Overijssel.
‘We willen een aantal voer- en managementmaatregelen borgen via de Bedrijfsspecifieke Excretie Ammoniak (BEA). In combinatie met het nieuwe instrument Navigator kunnen veehouders door het jaar heen gebruik maken van deze maatregelen’, aldus Van Dijk.
Wel merkt ze dat ammoniak uit beeld is bij ondernemers en adviseurs: ‘Fosfaat krijgt alle aandacht omdat die productie aan banden wordt gelegd. Wellicht kan een actieve houding rond ammoniakreductie soortgelijke maatregelen voor ammoniak voorkomen.’
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners
Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-
Lely Hibiscus 765 SD
2012, P.O.A.
-
John Deere Zitmaaier / tuintrekker Maaidekken (HG) #27087
Gebruikt, € 1.450
-
John Deere 7R250 Gen2
2022, P.O.A.
-
John Deere Zitmaaier / tuintrekker X167 (BS) #692697
Gebruikt, € 5.247
Vacatures
Campagne Marketeer
LTO Bedrijven - Wageningen, Nederland
Meewerkend voorman/-vrouw teelt
IBN - Beugen
Projectmedewerker biodiversiteit
Agrarische Natuurvereniging Oost Groningen - Vlagtwedde, Westerwolde
Medewerker Agrarisch Natuurbeheer
Agrarische Natuurvereniging Oost Groningen - Vlagtwedde, Westerwolde
Weer
-
Woensdag33° / 18°65 %
-
Donderdag22° / 15°20 %
-
Vrijdag23° / 11°15 %