Besparing VenLow Energy kas lukt
De VenLow Energy kas op het Innovatie en DemoCentrum Energie in Bleiswijk heeft per half november meer dan 70 kilo tomaten voortgebracht. Dat gebeurde met een warmtevraag van slechts 10 kubieke meter aardgasequivalenten.
De zoektocht naar een minimaal energieverbruik in de teelt van glasgroenten heeft daarmee het doel gehaald, meldt Wageningen UR Glastuinbouw. In een gemiddeld jaar zou de vraag rond de 12,5 kubieke meter aardgasequivalenten zijn uitgekomen, nog altijd minder dan de helft ten opzichte van de 27 kubieke meter die als referentie geldt voor een energiezuinige tomatenteelt.
Het grootste verschil met vorig jaar is de hoge luchtvochtigheid in de nacht. Met de hoge isolatie en het rustige stoken werd in voorgaande jaren een verbruik van 14,5 kubieke meter behaald. De extra besparing van dit jaar komt door de beperking van de verdamping die met de hoge luchtvochtigheid mogelijk was.
De nachtelijke verdamping liep met 60 liter per vierkante meter terug. Dat betekent direct een besparing op latente warmte. In de praktijk wordt vaak gezegd dat een goede productie een hoge verdamping nodig heeft.
De tuinders die deze proef volgden zagen echter het gewas net zo goed groeien als in voorgaande jaren. Hiermee liggen voor de praktijk nog kansen voor de verlaging van het energieverbruik.
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners
Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-

JOHN DEERE X167R ZITMAAIER (MID) #692919
Gebruikt, € 5.833
-

Fendt 409 Vario
2006, P.O.A.
-

Kuhn GF8501MH schudder
2008, P.O.A.
-

Voorlader
Gebruikt, P.O.A.
Vacatures
Verkoper Binnendienst Glastuinbouw
KaRo BV - Zwaagdijk, Noord-Holland,
Accountmanager Organische Bodemverbeteraars
Comgoed B.V. - NL
Projectmedewerker BoerenNetwerk – Natuurinclusieve Landbouw
Wij.land - Abcoude
Teamleider instroom kwekerij
IBN - Schaijk
Senior Adviseur Gewassenverzekeringen
AgriVer U.A. - Zoetermeer
Weer
-
Woensdag26° / 18°0 %
-
Donderdag22° / 15°10 %
-
Vrijdag22° / 14°55 %















