Shamonda-like-virus voor het eerst aangetoond bij paard in Nederland
Royal GD heeft voor het eerst in Nederland het shamonda-like-virus aangetoond in het bloed van een paard. Het dier vertoonde zenuwverschijnselen. Eerder werd het virus vastgesteld bij paarden in Duitsland en Zwitserland.
Alle besmette dieren vertoonden zenuwverschijnselen. Royal GD roept paardendierenartsen op alert te zijn op neurologische klachten die mogelijk met het virus samenhangen. Het virus werd vorige week aangetroffen in een bloedmonster van een paard met zenuwverschijnselen. Met een specifieke PCR-test stelde Royal GD vast dat het om het shamonda-like-virus gaat. Volgens de gezondheidsdienst is het voor het eerst dat dit virus in Nederland in het bloed van een paard is aangetoond.
Het shamonda-like-virus behoort tot de Simbu-serogroep. Tot dezelfde groep behoort het schmallenbergvirus dat in 2011 voor het eerst in Nederland werd vastgesteld en dat leidt tot vroeggeboorte en misvormde kalveren. Inmiddels circuleren twee varianten van het shamonda-like-virus in Europa.
Eerder vooral bij runderen
Begin augustus kwamen uit Duitsland, Zwitserland en Frankrijk berichten over het shamonda-like-virus. Daarna kwamen ook in Nederland meldingen binnen van runderen met diarree, koorts en een dalende melkproductie. In bloedmonsters van zieke koeien werd het shamonda-like-virus daadwerkelijk aangetoond. Bij runderen worden onder meer koorts, diarree, productiedaling, abortus en doodgeboorten genoemd. Mogelijk kunnen in de toekomst ook aangeboren afwijkingen bij embryo’s worden gezien.
De afgelopen weken zijn er aanwijzingen gekomen dat ook andere diersoorten besmet kunnen raken met het shamonda-like-virus. In Duitsland en Zwitserland is het virus aangetroffen in hersenweefsel van enkele paarden met neurologische verschijnselen. Ook Frankrijk meldde onlangs een paard met zenuwverschijnselen dat in een bloedmonster positief testte op het virus.
Het ziektebeeld bij paarden lijkt anders dan bij runderen. De tot nu toe besmette paarden vertoonden vooral verschijnselen die wijzen op aantasting van het centrale zenuwstelsel. Over de verspreiding van het shamonda-like-virus onder paarden en de precieze ziekteverschijnselen is nog veel onbekend. Ook zijn de diagnostische mogelijkheden volgens Royal GD nog beperkt.
Bekijk meer over:
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners
Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-

Massey Ferguson 5445 trekker (KOU) #781859
Gebruikt, P.O.A.
-

Valtra N174D trekker
Gebruikt, P.O.A.
-

JOHN DEERE 3038E COMPACTTREKKER (ZUI) #781761
Gebruikt, P.O.A.
-

John Deere 6100M trekker (MOL) #692400
Gebruikt, € 89.700
Vacatures
Ondernemer/ Bedrijfsleider Fruitteelt (met participatie mogelijkheid)
Landgilde - Goirle
Vakspecialist / Docent Teelt
Lentiz MBO Middelharnis - Sommelsdijk
Medewerker schadeverzekeringen
Vereinigte Hagel agrarische verzekeringsmaatschappij - Smilde, Midden-Drenthe
Directeur
BoerenNatuur Zuid-Hollandse Delta - Westmaas, Nederland
Duurzaamheidsadviseur agrarische sector
EVO Kompas - Oirschot
Weer
-
Dinsdag20° / 11°5 %
-
Woensdag21° / 10°20 %
-
Donderdag14° / 9°85 %













