Snijmaiskern Markelo stelt prijs 100-puntenmais vast op 1.900 euro

De taxatiecommissie en het bestuur Snijmaiskern Markelo stelde woensdagavond de prijs van 100-puntenmais vast op 1.900 euro. Tijdens de bijeenkomst bleek er nauwelijks discussie te zijn over het voorstel. Verkopers en kopers waren het snel met elkaar eens.

Maiskolven
© Twan Wiermans

De Snijmaiskern stelde de adviesprijs voor de snijmaisoogst van 2025 vorig jaar vast op 1.850 euro per hectare, exclusief btw. Dat was 150 euro lager dan in 2024, toen de adviesprijs uitkwam op 2.000 euro per hectare. De adviesprijs wordt jaarlijks vastgesteld in overleg met zowel kopers als verkopers van mais op stam.

Volgens taxateur Henk Schreurs van de Snijmaiskern is de prijs vastgesteld op basis van de actuele voerkosten en marktomstandigheden. Het bestuur en de taxatiecommissie hebben vooraf uitgebreid overleg gevoerd over de waardering van het gewas.

Grote verschillen

Hoewel de prijs hoger uitvalt dan vorig jaar, zijn er dit seizoen grote verschillen zichtbaar in de kwaliteit van de mais. Vooral bij de vroege 100-dagenmais zorgt de aanhoudende droogte voor uiteenlopende opbrengsten. Op diverse percelen blijft de kolfontwikkeling achter en zijn de planten kleiner en de stengels fijner.

‘Je ziet percelen met mais van 1,5 tot 2 meter hoog waar nauwelijks een kolf in zit. En juist die kolf bepaalt voor een belangrijk deel de voederwaarde. Zonder kolf maak je uiteindelijk geen melk’, zegt Schreurs.

Kwaliteit ook getaxeerd

Bij de taxatie wordt niet alleen gekeken naar de opbrengst, maar ook naar de kwaliteit, benadrukt Schreurs. Percelen met een redelijke gewasmassa maar weinig korrelvorming kunnen daardoor aanzienlijk lager worden gewaardeerd. Een perceel dat bijvoorbeeld op 60 punten wordt beoordeeld, ontvangt 60 procent van de vastgestelde richtprijs, wat neerkomt op 1.140 euro.

‘Een plant van 1 tot 1,5 meter zonder kolf komt uit op 20 punten. Dat is pinkenvoer‘, stelt de taxateur. De gewone snijmais is volgens Schreurs nog niet overal goed te beoordelen, maar de eerste indrukken wijzen erop dat de verschillen tussen percelen dit jaar groter zijn dan andere jaren.

Lees ook

Marktprijzen

Meer marktprijzen

Laatste nieuws

Nieuwste video's

Kennispartners

Meest gelezen

Nieuw op MechanisatieMarkt.nl

Meer advertenties

Vacatures

Weer

  • Vrijdag
    22° / 18°
    95 %
  • Zaterdag
    23° / 15°
    85 %
  • Zondag
    23° / 17°
    45 %
Meer weer