Breed verzet tegen btw-verhoging op ‘bron van troost’
Het voornemen van het kabinet om de btw op sierteeltproducten te verhogen naar 21 procent maakt veel los. Bij de publieke consultatie over het voorstel zijn maar liefst 205 zienswijzen ingediend. De vrees leeft dat bloemen en planten een luxeproduct worden.
Het kabinet stelt in het coalitieakkoord 'Aan de slag' voor om het verlaagde btw-tarief van 9 procent voor sierteeltproducten af te schaffen. Daardoor wordt er vanaf 1 januari 2028 21 procent btw geheven op producten uit de bloemen-, bomen- en plantenteelt. Producten voor de export vallen niet onder de belastingverhoging. De publieke raadpleging stond open tot 7 mei.
De lijst met respondenten op die consultatie toont een breed spectrum aan belanghebbenden van brancheorganisaties en collectieven tot individuele telers, bloemisten en consumenten.
Negatieve impact
Organisaties als Glastuinbouw Nederland, LTO Nederland, en VNO-NCW waarschuwen het kabinet voor een grote negatieve economische impact op omzet en banen als gevolg van de btw-verhoging. Ze wijzen daarbij op een onderzoek van Wageningen University & Research (WUR) dat uitgaat van een omzetverlies in de keten van 670 miljoen euro, een daling van 15,3 procent. Naar schatting gaan daarmee 2240 voltijdsbanen verloren, vooral bij bloemisten en andere detailhandel.
De maatregel staat volgens critici ook haaks op de vergroeningsagenda van het Rijk. Sierteeltproducten zoals bomen, planten en bloemen spelen een cruciale rol bij klimaatadaptatie. Steden moeten daarbij vergroenen om opwarming tegen te gaan en de biodiversiteit te bevorderen.
Veel respondenten in de consultatie benadrukken dat bloemen en planten geen luxeproducten moeten worden, maar beschikbaar moeten blijven voor een breed publiek. ‘Ze zijn een bron van troost, liefde en verbondenheid’, aldus een van de reacties.
Lagere belastingopbrengst
Het kabinet verwacht met de btw-verhoging 328 miljoen euro extra op te halen aan belastinginkomsten. Het WUR-onderzoek schat dit in op 159 miljoen euro. Volgens critici houdt de overheid onvoldoende rekening met het feit dat er door de prijsverhoging minder sierteeltproducten zullen worden gekocht.
Lees ook: Poging van BBB om tulpentaks tegen te houden strandt bij stemming
Vanuit de sierteeltsector klinkt de vrees dat Nederland zijn rol als koploper en exportknooppunt voor sierteelt verliest. Gewezen wordt op ervaringen met soortgelijke maatregelen in Spanje (2012) en Frankrijk (1991). Die leidden tot faillissementen en scherpe omzetdalingen, waarna de maatregelen uiteindelijk weer werden teruggedraaid.
Bekijk meer over:
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners
Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-

JOHN DEERE X167R ZITMAAIER (MID) #692919
Gebruikt, € 5.833
-

Kuhn Gf 10812 T
Gebruikt, P.O.A.
-

John Deere 6110R MY18 (STE) #59624
Gebruikt, € 71.500
-

JOHN DEERE X167 ZITMAAIER MY2026 (LIE) #781565
Gebruikt, P.O.A.
Vacatures
Redacteur Business & Markten
Nieuwe Oogst - Zwolle, Nederland
Managementassistent faunabeheer
FBE Flevoland en FBE Utrecht - Lelystad En Renswoude
Proeftechnisch specialist kasklimaat
Wageningen University & Research - Wageningen
Financieel Administratief Medewerker Agrarisch
Wageningen University & Research - Wageningen
(Senior) Consultant Transitie Landelijk gebied
Deloitte Nederland - Amsterdam
Weer
-
Zaterdag20° / 7°5 %
-
Zondag18° / 8°10 %
-
Maandag12° / 6°30 %















