Aanpak wateropgave vergt structurele ondersteuning

Provincie Drenthe en vier waterschappen hebben in november 2024 een bestuursovereenkomst ondertekend voor watermaatregelen die zijn gericht op de landbouw. Wat levert dat in de praktijk op? Een ding is al zeker: de wateropgave vergt een structurele aanpak.

DAW-gebiedsmakelaar Marisca Moes geeft uitleg over een spuitmachine met hoge driftreductie. Foto: Elma Haakmeester
© Elma Haakmeester

Investeringen in bodem- en watermaatregelen zijn vaak kostbaar voor agrariërs. De bestuursovereenkomst en de daaruit voortgekomen Deltaplan Agrarisch Waterbeheer (DAW)-regeling 2026–2029 verzekert Drentse boeren van subsidies, kennis van gebiedsmakelaars en van ontzorging via het Landbouwportaal Noord-Nederland. Zo wordt het eenvoudiger om te investeren in bijvoorbeeld peilgestuurde drainage, niet-kerende grondbewerking, precisielandbouw en infiltratiegreppels.

Om een goed beeld te krijgen van watermaatregelen die bij agrarisch ondernemers in uitvoering zijn, reed de DAW Waterkaravaan-bus door Noordwestelijk-Drenthe, met aan boord bestuurders van de provincie, waterschappen, drinkwaterbedrijven en LTO Noord. De excursie ging van start in Smilde, waar boeren en bestuurders met elkaar in gesprek gingen over het belang van monitoren van oppervlaktewater. Beter inzicht in waterkwaliteit betekent gerichter kunnen sturen.

Lees ook: Nederland en Duitsland wisselen kennis uit over waterbeheer

Binnen het DAW-project Waterdichte Kaders gebeurt dat met ‘passive sampling’, een innovatieve manier van meten. Ook werd gekeken naar praktische oplossingen op het erf om uit- en afspoeling te voorkomen, zoals een gezamenlijke was- en spoelplaats. Bij melkveehouder Jan Willem de Jong in Veenhuizen stond het project Erf- en perceelemissie centraal. Via het Europese project Blue Transition wordt kennis over het watersysteem vertaald naar concrete maatregelen, zoals het op de juiste plek plaatsen van stuwen.

Volgens provinciaal LTO Noord-voorzitter Arend Steenbergen tonen de bedrijfsbezoeken aan dat boeren stappen zetten: ‘De praktijk is weerbarstig, maar boeren nemen hun verantwoordelijkheid. De maatregelen die we hebben gezien zijn bovenwettelijk, uitgevoerd in projectvorm. Dat is ook de beste manier om een bepaalde aanpak uit te proberen.’

Meer bewustzijn

Als je boeren direct bij kwaliteitsmetingen betrekt, leidt dat volgens Steenbergen automatisch tot meer bewustzijn. ‘Uiteindelijk moeten we zo slim mogelijk omgaan met water. Met álle betrokken partijen. Want als je de hydrologie in je gebied op orde hebt, is dat gunstig voor zowel de landbouw als de natuur. Een win-winsituatie dus.’

Steenbergen constateert dat watermaatregelen werken. Hij sluit af met een pleidooi: ‘Om de huidige inzet vanuit de sector te behouden, moet de ondersteuning van de gebieds- en waterpartijen beschikbaar blijven.’

Gedeputeerde Willemien Meeuwissen vult aan: ‘We zien dat samenwerking resultaat oplevert. Agrariërs nemen concrete maatregelen om de waterkwaliteit en waterbeschikbaarheid te verbeteren. Dat doen ze met grote inzet en vakmanschap. Met de bestuursovereenkomst en de subsidieregelingen zorgen we ervoor dat plannen ook worden uitgevoerd.’

Lees ook

Marktprijzen

Meer marktprijzen

Laatste nieuws

Nieuwste video's

Kennispartners

Meest gelezen

Nieuw op MechanisatieMarkt.nl

Meer advertenties

Vacatures

Weer

  • Vrijdag
    17° / 5°
    10 %
  • Zaterdag
    21° / 7°
    10 %
  • Zondag
    20° / 9°
    20 %
Meer weer