Steun Servische boeren na weken protesten rond lage melkprijs

De Servische landbouwminister Dragan Glamocic heeft maandagochtend de grootste openbare oproep tot landbouwsubsidies ooit aangekondigd. Het gaat om een lening tot 18.000 dinar, oftewel ruim 150 euro, per hectare. Boeren zullen in maart meer dan 35 miljard dinar ontvangen. De toezegging kwam nadat boeren weken protesteerden vanwege de lage melkprijs.

Servische boeren ontvangen een maart een lening na wekenlange protesten vanwege de lage melkprijs.
© Pixabay

Servische boeren zijn al weken in actie met wegblokkades uit onvrede met de melkprijs. Vorige week zijn de acties geïntensiveerd. De boeren kondigen vooraf aan welke wegen worden gesperd.

In totaal 32 boerenorganisaties zitten achter deze blokkades, meldt Agroberichten Buitenland. De melkveehouders zijn boos over de lage melkprijzen, onstabiele afzetmogelijkheden en de import van melk uit het buitenland. Ze pleiten voor hoge importheffingen voor die melk.

De leningen, voor maximaal 100 hectare per ondernemer, worden verstrekt met een rentepercentage van 0 tot 3 procent. Voor vrouwen en personen onder de 40 jaar is de rente 1 procent. Volgens Blic volgen nog gesprekken met de laatste banken. Daarna wordt de regeling openbaar gemaakt.

Wie voor de regeling in aanmerking wil komen, moet voor dit bedrag rekeningen kunnen overhandigen voor de aankoop van zaden, plantmateriaal, kunstmest en gewasbeschermingsmiddelen. De hectares kunnen met behulp van satellietbeelden worden ingetekend. Glamocic verklaarde ook dat de uitbetaling van melkpremies voor het vierde kwartaal eerder plaatsvindt.


Aankaarten in Europa

Verder heeft de landbouwminister de situatie aangekaart bij de Europese Commissie. Hij wil vooral importheffingen op producten waarvan de invoer is toegenomen, zoals melkpoeder en kaas.

'We hebben onze argumenten gepresenteerd en gewezen op het belang van de sociale factor. We zijn bereid tot samenwerking, maar we hebben gevraagd om de procedure te versnellen, omdat de situatie gevoelig is', vindt Glamocic.

Volgens de minister streeft Servië niet naar brede beperkingen, maar naar de invoering van heffingen uitsluitend op producten waarvan de import is toegenomen, vooral melkpoeder en kaas. Daarmee wil hij voorkomen dat de binnenlandse markt wordt overspoeld met overschotten uit de Europese Unie (EU) en Wit-Rusland.

In de afgelopen maanden daalde de prijs van overtollige melk uit de EU tot zelfs 20 eurocent per kilo, terwijl de melkprijs in Servië volgens Glamocic omgerekend tussen de 45 en 60 eurocent ligt. Daarbij komt dat Servië eigenlijk een melk exporterend land is en ruim in de eigen behoefte kan voorzien, stelt hij.

Lees ook

Marktprijzen

Meer marktprijzen

Laatste nieuws

Nieuwste video's

Kennispartners

Meest gelezen

Nieuw op MechanisatieMarkt.nl

Meer advertenties

Vacatures

Weer

  • Dinsdag
    16° / 3°
    5 %
  • Woensdag
    13° / 3°
    5 %
  • Donderdag
    17° / 4°
    10 %
Meer weer