Nieuwe tarieven VS raken landbouw waarschijnlijk zwaarder
Nadat het Amerikaanse Hooggerechtshof eerder een streep zette door de importtarieven van de Amerikaanse president Donald Trump, werkt de Amerikaanse regering aan de invoering van nieuwe tarieven. Die nieuwe tarieven werken waarschijnlijk nadeliger uit voor de Nederlandse en Europese landbouw.
De uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof haalt de juridische basis onder de handelsovereenkomst tussen de Europese Unie en Verenigde Staten (VS) grotendeels onderuit. De Europese Commissie wacht af waar de Amerikanen mee komen. Het Europees Parlement heeft besloten de behandeling van de eerder afgesproken handelsdeal uit te stellen. Tot die tijd gaat de handelsdeal niet in.
Voor landbouwproducten geldt in de toekomst waarschijnlijk een tarief van +15 procent boven op de al geldende importtarieven van 10 procent. Dit betekent dat bijvoorbeeld zuivelproducten in het nieuwe voorstel van de VS niet met 15 procent, maar met 25 procent worden belast. Het tarief geldt ook voor andere land- en tuinbouwproducten, zoals sierteelt, groenten, fruit en paddenstoelen.
Bezorgd
LTO Nederland is bezorgd over deze ontwikkeling. 'De land- en tuinbouw wordt nu benadeeld', stelt Klaas Johan Osinga, beleidsspecialist internationaal bij LTO Nederland. 'Ondertussen hebben we wel concessies gedaan aan de Amerikanen, onder meer met een quotum voor de Amerikanen dat ze op jaarbasis 50.000 ton melkpoeder tariefvrij mogen invoeren. Het is belangrijk dat Europa niet over zich heen laat lopen, want anders komen de Amerikanen de volgende keer weer met nieuwe eisen. Het is goed dat het Europees Parlement de stemming heeft uitgesteld.'
Het hogere tarief geldt niet voor kritieke grondstoffen, zoals cacao, defensiematerialen, kunstmest en medicijnen. Ook geldt het niet voor de buurlanden Mexico en Canada van de VS. Landen die geen handelsdeal hadden tot nu toe, zoals China, zijn in het voordeel ten opzichte van de eerdere situatie.
Er leven veel vragen bij bedrijven over de importtarieven die nu al zijn betaald in de afgelopen acht maanden. In de VS geldt een echte claimcultuur. De verwachting is dan ook dat Amerikaanse importerende bedrijven de schade gaan claimen bij de Amerikaanse overheid.
Bekijk meer over:
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners
Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-

Kuhn FC280F Frontmaaier
1999, P.O.A.
-

John Deere 6150R trekker (WOL) #58219
Gebruikt, P.O.A.
-

Pottinger Novacat 442 achtermaaier
2025, € 24.941
-

JOHN DEERE X350R ZITMAAIER 42" (HIL) #777297
Gebruikt, P.O.A.
Vacatures
Accountmanager Organische Bodemverbeteraars
Comgoed B.V. - NL
Projectmedewerker BoerenNetwerk – Natuurinclusieve Landbouw
Wij.land - Abcoude
Teamleider instroom kwekerij
IBN - Schaijk
Senior Adviseur Gewassenverzekeringen
AgriVer U.A. - Zoetermeer
Onderzoeker Agro-ecologie en Biodiversiteit
Louis Bolk Instituut - Bunnik
Weer
-
Maandag22° / 12°10 %
-
Dinsdag22° / 12°10 %
-
Woensdag20° / 14°85 %

















