Bestuurders en boeren bezoeken samen biologische vakbeurs
Wat gebeurt er als je bestuurders, agrarisch ondernemers, beleidsmakers en een huisarts samen in een bus zet richting de grootste biologische vakbeurs ter wereld? Dan ontstaat meer dan een werkbezoek. Er ontstaat een rijdende denktank.
Projectleider Marjon Krol van Stuurgroep Landbouw Innovatie Noord-Brabant (LIB) organiseerde half februari samen met ZLTO en de provincies Noord-Brabant en Zeeland een tweedaagse reis naar de Biofach in Neurenberg. Maar de beurs is volgens haar niet het doel. 'Het evenement is een middel. Het gaat ons erom wat er in die bus gebeurt.'
In de vergaderbus zitten gedeputeerden Marc Oudenhoven (Lokaal Brabant) en de Zeeuwse Arno Vael (BBB), ZLTO-vicevoorzitter Joris Baecke, beleidsmedewerkers, biologische boeren, een cateraar, mensen uit het agrarisch onderwijs en zelfs een huisarts. De samenstelling is bewust gekozen. Krol: 'We willen laten zien welke kansen biologische landbouw biedt. In de markt, in innovatie en in samenwerking. En we willen dat gesprek met elkaar voeren.'
De rit naar Neurenberg duurt langer dan het beursbezoek zelf en die tijd wordt goed gebruikt. In de bus krijgt iedereen de ruimte om zijn of haar rol toe te lichten: waar loop je tegenaan, welke kansen zie je, hoe kunnen we elkaar versterken? 'Er is heel veel gepraat. Hoe kunnen we samen verder komen? Hoe kunnen we bio groter maken?', aldus Krol.
Juist die mix van achtergronden maakt het gesprek scherp. Een biologische vleesveehouder met eigen slagerij denkt mee over vierkantsverwaarding en betaalbaarheid in de zorg. Een cateraar vraagt zich hardop af hoe opdrachtgevers meer biologisch kunnen inkopen zonder dat de kosten uit de hand lopen. Beleidsmakers luisteren, stellen vragen en zien nieuwe haakjes voor hun eigen dossiers.
Een opvallende deelnemer is een huisarts, betrokken bij een groot preventief gezondheidsproject. Hij wijst op de relatie tussen leefstijl, voeding en gezondheid. 'Als huisarts zie ik mensen als ze ziek zijn. Maar eigenlijk wil ik zorgen dat er minder mensen bij mij komen.'
Slimme technieken
Ook robotisering in de biologische akkerbouw komt ter sprake. Onkruidbestrijding zonder chemie vraagt veel handwerk. Slimme technieken kunnen die arbeid verlichten en bieden mogelijk kansen voor gangbare telers die hun middelengebruik willen verminderen.
'Op die manier kan de biosector ook de gangbare sector helpen', verduidelijkt Krol. Daarmee krijgt de discussie een bredere lading: biologisch als niche, maar ook als proeftuin voor innovatie waar de hele sector baat bij kan hebben.
Biofach is wereldwijd toonaangevend, met een sterke Duitse vertegenwoordiging. Duitsland is een cruciale afzetmarkt voor Nederlandse bioproducten. 'Er ligt gewoon potentie in dat land', benadrukt Krol. Tegelijkertijd benoemt ze een belangrijk aandachtspunt: Duitsland geeft prioriteit aan het eigen product. Pas wanneer dat op is, ontstaat ruimte voor import. Dat onderstreept het belang van een sterkere Nederlandse thuismarkt.
Hoge kwaliteit
De kwaliteit van Nederlandse biologische producten staat buiten kijf. Vooral in de bewaring en logistiek onderscheiden bedrijven zich. Toch blijft de binnenlandse consumptie achter bij landen als Duitsland. Wie groei wil, moet dus niet alleen exporteren, maar ook investeren in afzet in eigen land. Dat vraagt om samenwerking in de keten, om duidelijke keuzes van bestuurders en om ondernemers die durven inspelen op nieuwe marktkansen.
De gedeputeerden reageren enthousiast. Tijdens de terugreis blikken zij terug op wat ze hebben gezien en gehoord. 'Volgend jaar organiseren wij het vanuit Zeeland en dan mogen jullie mee', belooft Vael. Het is niet de eerste keer dat een Brabantse delegatie afreist naar Biofach, maar telkens is er een nieuwe samenstelling. Krol: 'De Biofach is het decor, de echte beweging ontstaat in de bus.'
Biologisch zit tussen export en thuismarkt
Biologische boeren in Nederland leveren producten van een hoge kwaliteit en zijn sterk in logistiek en export. Met name Duitsland is een belangrijke afzetmarkt: een groot deel van de producten uit Nederland vindt daar zijn weg naar de consument. Daarin schuilt ook een kwetsbaarheid. De Duitse markt geeft voorrang aan de eigen producten; import is secundair. Dat maakt een sterke binnenlandse markt extra belangrijk. De biologische consumptie in Nederland blijft achter bij landen als Duitsland en Frankrijk. Wie de sector wil laten groeien, zal dus niet alleen moeten inzetten op export, maar ook op de vraag in eigen land. Dat kan bijvoorbeeld via de zorg, catering en publieke instellingen.Bekijk meer over:
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners
Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-

Lely Splendimo 320FC Frontmaaier
2015, P.O.A.
-

Kverneland EG 100-300 (MAA) #690745
Gebruikt, P.O.A.
-

T7.315 Heavy Duty New Generation PLM12
Gebruikt, P.O.A.
-

T6030 Range Command ECO
Gebruikt, € 34.900
Vacatures
Administratief medewerker Akker,- Land of Tuinbouw
Wageningen University & Research - Wageningen
Voorzitter vakgroep Geitenhouderij
LTO Nederland - NL
Bestuurslid Vakgroep Konijnenhouderij
LTO Nederland - NL
Weer
-
Vrijdag14° / 9°90 %
-
Zaterdag11° / 9°45 %
-
Zondag10° / 3°20 %















