Blauwtong type 8 in Duitsland op grens met Limburg
In het Duitse Herzogenrath, op enkele kilometers van het Limburgse Kerkrade, is bij een kalf een geval van blauwtong type 8 (BTV-8) geconstateerd. Dit is een andere variant dan type 3 dat in 2023 en 2024 in Nederland huishield. Duitsland breidt daarmee de bestaande blauwtongzone van 150 kilometer rond een besmet bedrijf uit in westelijke richting, waarvoor aanvullende regels gelden.
In deze wintermaanden is de kans op verdere verspreiding klein, omdat de hiervoor verantwoordelijke knut niet actief is. De besmetting werd op 8 januari geconstateerd bij een kalf uit een koppel van 160 runderen en kwam aan het licht na een onderzoek naar de handel in Noordrijn-Westfalen. Onduidelijk is hoe het kalf besmet is geraakt.
Het Duitse Landesamt für Verbraucherschutz (LAVE) heeft de richtlijnen voor de verplaatsing van fok- en gebruiksdieren binnen en vanuit BTV-8 zones geactualiseerd. Voor veehouders die dieren willen vervoeren van een gebied met een BTV-8 status naar een virusvrij gebied, gelden strikte voorwaarden.
Binnen de aangewezen BTV-8 zones in Duitsland blijft het transport van dieren mogelijk zonder extra gezondheidseisen. Maar zodra dieren vanuit een BTV-8 zone naar een virusvrij gebied in Duitsland gaan, gelden wel voorwaarden.
Aanvullende Duitse regels
Zo moeten dieren moeten volledig zijn ingeënt tegen BTV-8. Het transport mag plaatsvinden als de vaccinatie minstens zestig dagen geleden is afgerond of na veertien dagen, mits een negatieve PCR-test kan worden overlegd. De vaccinatie moet door een dierenarts zijn geregistreerd.
Voor kalveren en lammeren jonger dan negentig dagen gelden specifieke regels voor de vaccinatiestatus van het moederdier en de inname van biest (kolostrum). Ook hier kunnen een negatieve PCR-test en officiële houdersverklaring vereist zijn. Ongevaccineerde dieren moeten minstens veertien dagen voor transport worden beschermd tegen insecten (vectoren) met erkende middelen. Daarna moeten zij negatief testen via een PCR-test.
Voor transport naar andere landen binnen de Europese Unie gelden de Europese verordeningen, met name DelVO (EU) 2020/688. In de basis is transport mogelijk voor gevaccineerde dieren die zich in de immuniteitsperiode bevinden.
LTO en Royal GD houden op 9 februari een webinar over blauwtong. Hierin komt ook BTV-8 aan bod en de eventuele afwegingen om te vaccineren. In Oostenrijk heeft dit type tot veel schade onder vee geleid.
Bekijk meer over:
Lees ook
Marktprijzen
Meer marktprijzen
Laatste nieuws
Nieuwste video's
Kennispartners
Meest gelezen
Nieuw op MechanisatieMarkt.nl
-

Fendt 309CAI
2006, P.O.A.
-

JOHN DEERE X350 ZITMAAIER INCL 48A MAAIDEK (ETT) #692272
Gebruikt, € 6.519
-

Veenhuis Combi 2000
2007, P.O.A.
-

Fendt 314 Vario 314 Gen4 Power Set1
2024, P.O.A.















